Home / Tag Archives: Идризово

Tag Archives: Идризово

Затворениците од Идризово бараат амнестија

Затвореници од затворот „Идризово“ штрајкуваат со глад барајќи да бидат опфатени со најавениот закон за амнестија за обвинетите од 27 април во македонското Собрание. Од затворот „Идризово“ за МИА потврдија дека 60-65 проценти од затворениците одбиваат храна и оти во ...

Read More »

Груевски застана зад Пивковски

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски  во настојувањето да освои што повеќе градоначалнилки места буквално се изгуби. Тој вечерва  во Могила му даде поддршка на сегашниот градоначалник Стево Пивковски, за кој на минатите локални избори велеше дека е криминалец, на ...

Read More »

Зоран Заев: Идризово треба да се сруши

Нехумани услови, пренатрупаност, корупција, недостаток на персонал, разурнати одделенија на кои им е потребна целосна реконструкција, не обезбедување на лекови се само дел од аномалиите на најголемиот затвор во Македонија. Затворската полиција е оставена без возила, откако единственото комбе кое ...

Read More »

Заев утре во обиколка на Идризово

По барање на Народниот правобранител и Хелсиншкиот комитет, премиерот Зоран Заев утре ќе го посети затворот „Идризово“ за да се запознае со состојбите во најголемиот затвор во државата. „Идризово“ е познат по пренатрупаноста, крајно нехуманите услови за престој на затворениците, ...

Read More »