Home / Tag Archives: Ивона

Tag Archives: Ивона

Ивона Талевска куртули од затвор

Апелациониот суд ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство во врска со пресудата во предметот „Тифани“, со која на новинарката Ивона Талевска и се досудува условна казна за даночно затајување. СЈО бараше затворска казна за обвинетата. Со ова Апелација ја ...

Read More »

Ивона Талевска си замина од Вечер

Новинарката Ивона Талевска  не е веќе главен уредник во дневниот весник „Вечер“, каде повеќе ја креираше  уредувачката политика. Талевска од позицијата си заминува на нејзино барање, а поради бројните обврски. -Да, точно е дека си заминав од „Вечер“, на мое ...

Read More »

Ивона сепак остана без пасош

Новинарката Ивона Талевска од ТВ Сител останува без пасош, откако Апелациониот суд денеска ја одби нејзината жалба за мерките за претпазливост коишто и ги определи Кривичниот суд на барање на Специјалното јавно обвинителство. Како обвинета за даночно затајување во случајот ...

Read More »

СЈО инсистира на притвор за Латас и Ивона

Специјалното јавно обвинителство инсистира на притвор за уредникот во ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас кој е обвинет во случајот „Тотал” за даночно затајување. СЈО бараше притвор, а Кривичен совет од скопска единица го одби и му изрече мерка претпазливост. Пред кривичен ...

Read More »

Латас и Ивона без пасоши

Кривичниот совет вечерва објави дека се донесени одлуки за дел од барањата за притвор и мерки за претпазливост од СЈО. На Ивона Талевска и е одземен пасошот и треба да се јавува во судот секој понеделник, а иста мерка е ...

Read More »