Home / Tag Archives: мислење

Tag Archives: мислење

Пратениците први амнестирани

До сега се амнестирани 12 обвинети за настаните на 27 април во Собранието . Меѓу нив и пратениците Мукоски , Василевски , Арнаудов , Тарчуловсаки и Димов. Меѓу амнестираните се пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски и ...

Read More »

Рускоска: Не сум задоволна од законот што е донесен

Како обвинител кој вложил многу труд, многу работа во предмет, но и како граѓанин на оваа држава не сум задоволна од Законот за амнестија, изјави Јавната обвинителка Вилма Рускоска по завршување на денешното рочиште за случувањата од 27 април минатата ...

Read More »

Владино корумпирање на медиумите со народни пари

Владата на Никола Груевски за реклами и пропаганда во медиумите од 2008 до 2015 година потрошила 38 милиони евра. Како што информира портпаролот на Владата Миле Бошњаковски на прес конференцијата, се работи за кампањите за трето дете, против абортус, Истражи ...

Read More »

Антонио Милошоски: Подготвени сме за изборите

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ се целосно спремни за настап на локалните избори каде што очекуваме со нашата програма и кадровска понуда да освоиме најголем број на гласови на локалните избори, најголем број на советници во споредба со другите ...

Read More »

Молчењето (не) е злато

Деновиве кај нас, во Република Македонија, дежурна тема се состојбите со слободата на говорот и мислата. Додека едни се обидуваат на секој начин да ја (раз)убедат јавноста дека кај нас слободата на говорот и мислата е до таа мера загрозена, ...

Read More »