Don't Miss
Home / Tag Archives: Раде Шербеџија

Tag Archives: Раде Шербеџија

Шербеџија: “Ослободувањето на Скопје“ е филм за судбината на децата во војните

На Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки” денеска во Битола беше претставен тимот, режисерите, продуцентите и главните актерски имиња кои настапија во „Ослободување на Скопје”, македонско-хрватско-финска продукција. Филмот учествува во натпреварот на кинематограферите на овој фестивал, а зад камерата ...

Read More »

Филмот “Ослободувањето на Скопје” ја крена публиката на нозе

Синоќа во Битола, во преполнетата сала на Центарот за култура  свечено беше отворено годинашното, 37.   издание на интернационалниот  фестивал на филмската камера “ Браќа Манаки“. Свеченото отворање помина во знакот на доделувањето на наградата за животно дело на австралискиот ...

Read More »

Заврши снимањето на филмот “Ослободувањето на Скопје“ во Битола

По месец дена, денеска во Домот на АРМ, падна последната клапа од снимањето на играниот филм “Ослободувањето на Скопје“ во Битола, во режија на познатиот актер Раде Шербеџија. По снимањето на последната сцена од овој филм, филмската екипа се сели ...

Read More »

Падна првата клапа на филмот “Ослободувањето на Скопје“ во Битола

Деновиве во Битола падна првата клапа на играниот долгометражен филм “ Ослободувањето на Скопје“  во режија на познатиот југословенски актер и режисер, Раде Шербеџија. Снимањето на филмот почна во објектите на неколку стари и разрушени напуштени куќи, на улицата “ ...

Read More »