Don't Miss
Home / Tag Archives: Романија

Tag Archives: Романија

Бранче му кажа збогум на ракометот

Бранко Ангеловски со ревијален натпревар се прости од ракометот и официјално стави крај на својата богата кариера. Во салата „Младост“ во Битола се одигра меч меѓу Пелистер и селекција на „Пријателите на Ангеловски“, во која настапуваа соиграчи на битолчанецот од ...

Read More »

Романија доби нова социјалдемократска влада

Новата романска влада што ќе ја предводат социјалдемократите на чело со премиерот Сорин Гриндеану доби доверба од националниот парламент и официјално е изгласана. За владата што ќе ја води 43-годишниот Гриндеану, гласаа 295 пратеници, а против беа 133 членови на ...

Read More »

Битолскиот универзитет потпиша договор за соработка со универзитет од Романија

Со потпишување на Договор за соработка меѓу Универзитетот “Св. Климент Охридски” од Битола и Универзитетот “Александру Јоан Куза” од Јаши, Република Романија, денес во Битола завршија свеченостите по повод 25-ти април, Денот на основањето на Битолскиот Универзитет. Договорот за соработка ...

Read More »

Мал драмски театар ќе учествува на меѓународен театарски фестивал во Романија

Мал драмски театар-Битола денеска отпатува за Романија каде ќе учествува на меѓународниот театарски фестивал „Нотара” во Букурешт. Мал драмски театар-Битола пред два дена настапи на театарското биенале во Црна Гора, фестивал кој е во тек, и во очекување на резултатите ...

Read More »