Home / Tag Archives: сјо

Tag Archives: сјо

Ивона Талевска куртули од затвор

Апелациониот суд ја одби жалбата на Специјалното јавно обвинителство во врска со пресудата во предметот „Тифани“, со која на новинарката Ивона Талевска и се досудува условна казна за даночно затајување. СЈО бараше затворска казна за обвинетата. Со ова Апелација ја ...

Read More »

СЈО бара затвор за Кочан и враќање на парите

На денешното судско рочиште за предметот „Труст“, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, обвинителството ги изнесе завршните зборови по што одбраната побара одлагање за нивните завршни зборови, а судот одлучи завршните зборови ...

Read More »

Анализа на Груевски за договорот со Грција

Поранешниот премиер Никола Груевски, на социјалната мрежа фејсбук објави поголема анализа, односно негов став, за договорот за името. Покрај тоа што овој договор го оценува како национална катастрофа, голем дел посветува и на себе, односно како што вели на неговиот ...

Read More »

СЈО ги “чешла “ јавните претпријатија во Битола

Откако  повеќе месеци ја зеде на “чешлање” документацијата на Општината Битола и кога буквално целокупната документација на општината е пренесена во СЈО или јавното обвинителство, СЈО, почна да ја “чешла” и документацијата на  битолските јавни претпријатија. Според инфорамции на Битолски ...

Read More »

Транспортер: И Талески побара изземање на судечкиот совет

Во Кривичниот суд Скопје денеска се одржува ново рочиште за случајот „Транспортер“ на кое се присутни сите 21 обвинети лица. По примерот на судските процесот кои се водат против функционери од претходната власт што ги покрена СЈО, така и во ...

Read More »

Груевски со својот партиски кабинет повторно на обвинителна клупа

Ново судско рочиште денеска треба да се одржи за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Титаник“, што се однесува на десетина дела поврзани со изборни нерегуларности. Во „Титаник“, што е прв случај обелоденет од СЈО, обвинети 21 лице, меѓу кои и ...

Read More »

Судењето на Владимир Талески одложено за 21 февруари

Судењето на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, денеска беше одложено за 21 февруари. Причината за одложувањето е тоа што Апелациониот суд сè уште не одговорил на поднесена жалба во овој предмет. Талески заедно со уште 20-ина лица во предметот ...

Read More »

Транспортер одложен за 31 јануари

Судењето за предметот „Транспортер“ на СЈО е одложено за 31 јануари. Одложувањето, според новоименуваната судијка во случајот Добрила Кацарска, е поради поднесена жалба во Апелацискиот суд.

Read More »

СЈО отвори 7 нови истраги

Специјалното јавно обвинителство објави отпочнување на седум нови постапки против вкупно 17 лица, кои се сомничат за лоупотреба на службена положба и овластување, измама во службата и други злоупотреби. „Странски служби“, Друмарина“, „Рентген“, „Продуцент“, „Лидери“, „Тарифа 2“ и „Транспортер 2“, ...

Read More »

Катица Јанева бара продолжување на мандатот на СЈО

Првиот човек на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, на денешната пресконференција побара да се донесат соодветни решенија со цел обвинителството по истекот на мандатот во 2020 година да функционира во рамки на Основното јавно обвинителство за да гони корупција од ...

Read More »
error: Content is protected !!