Home / Tag Archives: струја

Tag Archives: струја

Поинаку закажа протести за утре пред Општина

Независната група Поинаку и преставникот на Здружението за чист воздух “ За нас се работи “ Иван Чулакоски за утре закажаа протест пред општината Битоа поради загадениот воздух  кој го дишат битолчани. -Бидејќи мерката мора да се реaлизира, за да ...

Read More »

Дескоска: Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен. Баравме да се повлечат со цел да се овозможи нормално обезбедување на образовниот процес и ...

Read More »

Васко Ковачевски: Ќе обезбедиме стабилен електро-енергетски систем

-Во децениското владеење на ДПМНЕ цената на струјата порасна за повеќе од 100%. РЕК “Битола“ е донесен пред колапс, поради што имаме намалено производство на електрична енергија а зголемен увоз на скапа струја.  Поради немањето грижа за поврзаноста на енергетиката ...

Read More »

СДСМ: Цехот од дефектите во РЕК ќе го платат граѓаните

-Она што го кажувавме и на што предупредувавме денеска се случи. РЕК Битола е во тотален колапс. Денеска не се во функција сите три блокови на рударско енергетскиот комбинат- рече на прес-конференција лидерот на битолските социјалдемократи и пратеник, Васко Ковачевски. -Бидејќи повеќе ...

Read More »

Два часа половина Битола без струја

Два часа половина Битола остана без електрична енергија. Од дваесет часот  и триесет минути, вечерва, без струја останаа Нова Битола, Брусничката населба, Клиничката болница, приватната  болница “Плодност“ и други места во градот, а светилките светнаа во 22 часот и триесет ...

Read More »

Половина Битола без струја

Од пред повеќе од еден час, речиси половина Битола е без електрична енергија. Струја немаат централното градско подрачје, Широк сокак, Основниот и Апелациониот суд, градската чаршија, како и општината Битола. Од ЕВН информираат  дека до немањето струја, дошло поради дефект ...

Read More »