Don't Miss
Home / Tag Archives: Теарце

Tag Archives: Теарце

Шилегов: Во Македонија ќе има нова одговорна влада

Петре Шилегов, носител на листа на СДСМ во ИЕ 6‚ синоќа  изјави дека граѓаните на Теарце се приклучиле на остатокот на граѓаните на Македонија и гласале  за промени и живот. -Со гордост можам да кажам дека граѓаните на Теарце се ...

Read More »

Гласале 377, односно 52,8 отсто од избирачите во Теарце

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека на избирачкото место број 2011 во Теарце до 17 часот на гласање излегле 377, односно 52,8 отсто од запишани 714 избирачи во Избирачкиот список. Гласањето се одвива мирно и без проблеми. Околу 9 часот имаше петнаесетминутен прекин ...

Read More »

ДИК: 35,29 отсто излезеност до 13 часот на гласачкото место во Теарце

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека на избирачкото место број 2011 во Теарце до 13 часот на гласање излегле 252, или 35.29 отсто од запишани 714 избирачи во Избирачкиот список. Следниот податок за излезеност на гласачите ДИК ќе го соопшти по 17 часот. ...

Read More »

ДИК: Прегласувањето во Теарце може да донесе промени

Државната изборна комисија донесе одлука да се повтори гласањето на избирачкото место 2011 во општина Теарце, откако ИТ секторот на Комисијата направил симулација дека тоа може да влијае на резултатот, односно бројот на освоени мандати на партиите во Изборната единица ...

Read More »

Управниот суд уважи една тужба на СДСМ, прегласување во Теарце

Управниот суд со мнозинство гласови денеска уважи една тужба на СДСМ за одлука на ДИК за гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Тужбата се однесуваше за приговорот на опозициската партија за гласањето во изборното место со број 2011 ...

Read More »

Управниот суд одлучува за тужбата на СДСМ за Теарце

Управниот суд утрово заседаваше за да одлучува за тужбата на СДСМ поднесена за избирачкото место 2011 во Теарце. Седницата се заклучи во 10.50 часот, а судот се повлече за да одлучува. Се очекува дека одлуката ќе биде објавена до 19 ...

Read More »