Home / Tag Archives: вештини

Tag Archives: вештини

Сашко Кедев се искачи на Матерхорн на Алпите

Кардиологот Сашко Кедев се искачи на Матерхорн, еден од најтешките врвови за качување кој се наоѓа помеѓу Швајцарија И Италија и важи за еден од највисоките врвови на Алпите. Врвот е еден од технички најтешките за искачување и за пристигање ...

Read More »

“ЗА НЕД ДО” првиот ден во Солун за Македонија освои 18 златни и еден сребрен медал во боречки вештини

Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” на интернационалниот натпревар кој викендов се одржува во Солун само во првиот натпреварувачки ден освои 18 златни и еден сребрен медал. Академијата за боречки вештини “ЗА НЕД ДО” од Битола на покана на ...

Read More »

Еднодневен семинар за лична заштита од меѓународниот експерт за боречки вештини Златко Неделковски

Во неделата на 15-ти март 2015 година во Битола се одржа еднодневниот семинар за “Лична заштита”, прв од ваков тип во Република Македонија. Организатор на семинарот беше меѓународниот експерт за боречки вештини и самоодбрана Златко Неделковски. Семинарот под мотото: “Едуцирај ...

Read More »

ЗА НЕД ДО со 10 учесници освои 23 медали на Светско првенство во Хрватска

Македонскиот тим составен од десет члена освои 23 медали, од кои 11 светски шампионски титули, седум вицешампионски и пет бронзени, односно трети места. Воедно, на крајот на Светското првенство во боречки вештини и борби 2014 во Умаг, Република Хрватска, Специјалниот ...

Read More »