Home / Tag Archives: Заев

Tag Archives: Заев

Зоран Заев од Битола: Правда во Македонија има и ќе има

          Лидерот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев од вечерашниот завршен митинг од Битола испрати три пораки.           Првата порака е дека режим во Македонија повеќе никогаш нема да има ниту пак ќе се врати.           Што се однесува ...

Read More »

Селфи на Заев со Ципрас

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, беше пречекан од владината постава денеска пред Владата откако слета на скопскиот аеродром. Премиерот, Зоран Заев, прв му посака добредојде на Ципрас, а го искористи и моментот неколку пати да си направи селфи со грчкиот премиер. ...

Read More »

Заев: Ако Пендаровски изгуби одиме на избори

Ако не победи кандидатот на СДСМ за претседател, Стево Пендаровски, спремен сум да разговарам со опозицијата за предвремени парламентарни избори, рече премиерот, Зоран Заев во вечерашната дебата на Канал 5. -Тоа би и дало кредибилитет на опозицијата да повика на ...

Read More »

За Заев, Мицкоски е неодговорен политичар

Пред утрешниот ТВ дуел со лидерот на опозицијата Мицкоски,премиерот Зоран Заев изјави дека е тешко да се дебатира со него бидејќи „е неодговорен“. – Тежок, неодговорен, за многу важни работи не помага на државата. Разбирам дека опозицијата треба да е ...

Read More »

ТВ дуел Заев-Мицкоски

Канал 5 соопшти дека ќе биде домаќин на телевизискиот дуел меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. По прелиминарно искажаната подготвеност на двајцата лидери и неколкудневни консултации со двете страни, договорено е дуелот да се одржи ...

Read More »

Заев: Рејтингот на власта падна за шест отсто

Премиерот Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Канал 5 откри дека според последните испитувања на јавното мислење, рејтингот на власта е паднат за шест отсто. -Ако водевме 11,9, сега водиме 5,9. А ВМРО-ДПМНЕ е фиксирано. Одредени слабости на власта ...

Read More »

Заев: Сеуште немаме двотретинско мнозинство

Уставните измени во третата и последна фаза се на дневен ред на денешното продолжение на собраниската седница, откако вчера со 78 гласови „за“ беше усвоен дневниот ред на 75. седница, на кој, меѓу другото, се и предлог-амандманите XXXIII, XXXIV, XXXV ...

Read More »

Рубин Земон на местото на Тунтев

Со 78 гласа „За“, Рубин Земон стана нов пратеник во Собранието, откако оставка си поднесе координаторот на пратеничката група во СДСМ, Томислав Тунтев, за да ја преземе функцијата директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство. Земон беше посебен советник за развој ...

Read More »

Зоран Заев: За Божик да ги отвориме срцата

Премиерот Зоран Заев, во честитката по повод Божик – Христово раѓање, потсетува дека овој празник повикува да го чествуваме не само заради историјата и обичаите, туку, како што вели, за да ги отвориме срцата за да ја примиме радоста од ...

Read More »

Зоран Заев: Мнозинството ќе се знае на денот на гласањето

Премиерот Зоран Заев  смета на пратеничките гласови од албанскиот опозициски блок. На утрешната средба со Билал Касами ќе разговараат за испорачаните барања од БЕСА преку амандмани за уставни измени. Освен со Касами, за поддршка на измените на Уставот во последната ...

Read More »
error: Content is protected !!