Home / Tag Archives: Западен Балкан

Tag Archives: Западен Балкан

ЕУ ќе инвестира милјарда евра во Западен Балкан

Европската унија сака да инвестира во следните години околу милијарда евра во државите од Западен Балкан, изјави европскиот комесар за проширување Јоханес Хан. Тој нагласи во интервју за Дојче веле дека целта е подобро поврзување со ЕУ. Зборувајќи за самитот ...

Read More »

Хан: Без Западен Балкан, ЕУ никогаш нема да биде целосна

Комесарот на ЕУ за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска изјави дека народите и земјите од Западен Балкан делат иста култура, идентитет и историја со земјите и народите во Европската унија и додаде дека без тој регион, Унијата никогаш нема ...

Read More »