Don't Miss
Home / Македонија / Андоновски го замени Мијалков, Савевски на местото на Чавков

Андоновски го замени Мијалков, Савевски на местото на Чавков

Љупчо Андоновски е именуван за нов директор на на Управата за безбедност и контраразузнавање, на местото на Сашо Мијалков кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата.

Ваква одлука во вторникот попладне донесе Владата на Република Македонија, која истовремено за нов директор на Бирото за јавна безбедност го назначи Горанче Савевски.

Савевски на оваа функција доаѓа на местото на Митко Чавков, кој беше избран за нов министер за внатрешни работи, откако претходната министерка Гордана Јанкулоска поднесе oставка.

Андоновски е досегашен началник на Одделот за безбедност и контраразузнавање – Скопје, додека Савевски бил началник на Централните полициски служби.

Горанче Савевски и Љупчо Андоновски имаат завршено високо образование на Факултетот за безбедност. И двајцата имаат големо професионално работно искуство во Министерството за внатрешни работи, се вели во владиното соопштение.

 

Извор: makfax

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*