Home / Tag Archives: директори

Tag Archives: директори

Доделени признанија на свеченото отворање на Фестивалот на монодрамата

Со спектаклот „Глумците пеат“, во Центарот за култура, започна 25 издание на Интернационалниот фестивал на монодрамата. На отворањето, беа доделени посебни признанија на поддржувачите на фестивалот и претходните директори на Центарот за култура, кои дале значаен придонес во растот и ...

Read More »

Либерал демократите Касапов и Силјановски седнаа на директорските фотелји

Либерал  демократите  Александар Касапов и Методиј Силјановски се новите директори на  „Пазари“ и „Нискоградба“. Александар Касапов, доага на местото на Сашо Стаматов, кој си поднес еоставка на директорската фотелја во “Пазари“ . Во минатиот состав на Советот тој беше  остар ...

Read More »

Кривични пријави за екс директори на Агенцијата за филм

Финансиската полиција поднесе нови кривични пријави против поранешните директори на Агенцијата за филм како и против претседателот на Управниот одбор на Агенцијата за филм за злоупотреба на службената положба. Според кривичната пријава, двајцата поранешни директори спротивно на законот му овозможиле ...

Read More »

До крајот на неделата ќе се знаат сите нови директори

До крајот на неделата ќе се знаат имињата на сите нови директори кои треба да ги заземат функциите во јавните претпријатија и основните и средните училишта. Оваа информација денеска ни е потврдена од сигурни извори на порталот на Битолски весник. ...

Read More »

Нови мандати за обвинетите директори на училишта

И покрај тоа што се товарат за тешки кривични дела, во кои се обвинети за милионски злоупотреби градоначалникот на Битола, Владимир Талески, кој исто така е првообвинет во случајот “Транспортер’ им го продолжи мандатот на  неколку директори во битолското образование. ...

Read More »

Андоновски го замени Мијалков, Савевски на местото на Чавков

Љупчо Андоновски е именуван за нов директор на на Управата за безбедност и контраразузнавање, на местото на Сашо Мијалков кој пред неколку дена поднесе оставка од функцијата. Ваква одлука во вторникот попладне донесе Владата на Република Македонија, која истовремено за ...

Read More »

Соопшение на бордот на директори на ФК Пелистер по поразот и обвинувањата кон судијата Ставрев

Пелистер беше поразен од Силекс, а причината за новиот неуспех тимот од Битола ја гледа во арбитражата на главниот судија Александар Ставрев. Бордот на директори го обвинуваат скопскиот арбитар за тенденциозно судење. Соопштението од ФК Пелистер го пренесуваме во целост: ...

Read More »

Санитарната инспекција ги “ исчисти џебовите “ на директорите и жиро-сметките на училиштата во Битола!?

Освен две основни и едно средно училиште речиси сите други училишта во Битола ќе мора да платат парична казна затоа што не извршиле дератизација на училиштата. Покрај со парична казна од 3.000 евра, санитарните инспектори им одредија казна и на ...

Read More »