Home / Uncategorized / Филипче: Шестмина новозаболени.

Филипче: Шестмина новозаболени.

Во земјава има шестмина ново заболени од корона вирусот, со што вкупната бројка се искачи на 18, соопшти вечерва министерот Венко Филипче.

-Тестирани се 12 лица, а од нив позитивни се шест. Една пациентка стигнала од Барселона. Била со покачена температура па затоа патувала со маска и заштитни ракавици и сама се пријавила на аеродром, истакна Филипче.

Тој додаде дека патничката била од Скопје, а останатите 51 патник од авионот се во домашна самоизолација.

-Четворицата од Дебар се донесени на Клиниката во Скопје, што значи дека вкупно 13 се на Клиника, а петмина од новозаболените се од Дебар и се во болницата во Дебар. Таму има кадар. Тие се со лесна клиничка слика, рече Филипче.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*