Home / Uncategorized / Напад во Финска, двајца мртви

Напад во Финска, двајца мртви

Попладнево се случил напад и во Финска, кога напаѓач со нож усмртил две лица, а ранил најмалку шест во југозападниот град Турку.

Како што информираше финската полиција, напаѓачот е приведен откако му било пукано во нога.

Турку е на југозападен дел на Финска и лежи околу 140 километри западно од главниот град Хелсинки. Тоа е град во кој се зборува на шведски.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*