Home / Uncategorized / Притвор за атентаторот на Тодоров!?

Притвор за атентаторот на Тодоров!?

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против лицето кое вчера пукаше во поранешниот министер за здравство Никола Тодоров.

Осомничениот се гони за сторени две кривични дела и тоа Убиство од член 123 во врска со член 19  и со Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396 од Кривичниот законик.

Надлежниот јавен обвинител до судот поднесе и Предлог за определување на мерката притвор, бидејќи ценеше дека се исполнети законските основи за нејзиното изрекување, се вели во соопштението. ​

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*