Home / Вести / Прв смртен случај во Македонија од коронавирусот

Прв смртен случај во Македонија од коронавирусот

Прв смртен случај од корона вирус во земјата. Кај 57 годишна жена од Куманово ковид 19 е дијагностициран посмртно. И 33 годишниот син на починатата е заразен и веќе е хоспитализиран на Инфективна.

За едно деноноќие дијагностицирани се 29 нови случаи на корона вирус, што е најмногу досега за период од 24 часа. Бројката на заболени во земјата достигна до 114. Дури 22-ца од последните заразени се од Скопје со што во главниот град има 65 болни со Ковид 19. Поради заболените во Кавадарци од кои едниот е здравствен работник, одделот за психијатрија во  болницата е во карантин.

Здравствените власти информираат дека на Клиниката за Инфективни болести има 24 ца хоспитализирани од кои 7 се континуирано на третман со кислород. Во текот на утрешниот ден кај 6 пациенти истекува 14 дневниот период од потврдување на болеста и ќе им бидат земени контролни брисеви. Од нив петмина се во добра состојба а шестата е жената од дебарско која веќе една недела е на респираторна машина и која покрај Ковид 19, боледувала и од висок притисок и слабо срце.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*