Don't Miss
Home / Tag Archives: болест

Tag Archives: болест

Почна вакцинацијата против сезонски грип

Центарот  за јавно здравје од Битола почна со вакцинација против сезонски грип која (ќе) се реализира во општините Битола,  Новаци, Могила, Кичево, Демир Хисар и Ресен. Од  јавната здравствена установа информираат дека се обезбедени 3.800 вакцини, а доколу биде потребно ...

Read More »

Да му помогнеме на младиот Пеце Роговски да се избори со тешката болест

Пеце Роговски од Битола веќе две години се бори со тешка болест – прогресивен канцер на карлица и спиналниот канал. Триесет и три годишното момче е двапати оперирано на скопската клиника, но сега единствено решение е нова операција во истанбулската ...

Read More »

Бидете хумани и донирајте за младиот Никола

Никола Гелов е ученик во СОУ „Таки Даскало“ – Битола и има 17 години. Има срцеви проблеми и најдоцна за еден месец мора да се оперира. Операцијата ќе се изврши во болницата “Филип Втори“  во Скопје и чини 6000 евра. ...

Read More »

Пријателот на Британецот: Џефри не беше алкохоличар, два дена не се чувствуваше добро

Британскиот бизнисмен Инглиш, пријателот на Британецот кој почина со слични симптоми на ебола, за Телеграф.мк, раскажува што се случува во хотелот и што се случило со неговиот пријател. Инглиш раскажува дека со својот пријател, веќе починатиот Колин Џефри, дошле во ...

Read More »

Што треба да знаете за Еболата?

Избувнувањето на болеста започна во март со неколку идентификувани случаи во Гвинеја. Од тогаш до денес бројот е пораснат на 909 потврдени случаи и дополнителни 414 веројатни и сомнителни случаи во Гвинеја, Сиера Леоне, Либерија и Нигерија. Моментално напорите се ...

Read More »

Инфективнa: Да не се прави паника, ебола нема во земјава

Нема опасност од ебола во земјава,тројцата студенти од Нигерија со покачена температура биле превентивно задржани на клиниката, информираат од Инфективната клиника во Скопје. -Студентите се пожалиле и превентивно се прегледани. Еден од студентите е задржан на испитување за да се ...

Read More »