Don't Miss
Home / Tag Archives: Чавков

Tag Archives: Чавков

Притвор за Митко Чавков

Ексдиректорот на БЈБ, Митко Чаков, заврши во истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари. Судот на Чавков му одреди притвор поради тоа што до Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнале оперативни податоци од полицијата дека планира да бега. Информацијата ...

Read More »

За Чавков нема амнестија

Со новиот закон со кој ќе се обезбеди амнестија за настаните во Собранието на 27 април ќе бидат опфатени вкупно 30 лица, додека преостанатите 40-мина осомничени, обвинети и осудени ќе бидат изоставени според проектираниот опфат. Законот за амнестија најверојатно во ...

Read More »

За Чавков нема амнестија

Подгрупата за помирување го утврди Предлог текст на законското решение за амнестија за настаните од 27 април со кое нема да бидат опфатени нарачателите и организаторите на настаните од крвавиот четврток и официјално инфомираше претседателот на групата Рамчиловиќ . Ова ...

Read More »

Се разбиструваат работите за 27 април

Долгото и елаборативно сведочење на началникот при МВР, Тони Алексовски, денеска беше „размрдано“ откако во вкрстеното испрашување пристапи  да го испрашува судијката Добрила Кацарска. Алексовски кој бил член на оперативниот штаб на МВР, формиран за протестите пред Собранието, на долго ...

Read More »

Чавков повторно вратен во Шутка

По цело деноноќие поминато дома откако Врховниот суд ги пушти од притвор, петмина сега обвинети за насилствата од 27 април, со одлука ка Кривичниот суд, повторно се спроведени во Шутка. Судот го прифати предлогот на обвинителство и поради опасност од ...

Read More »

На Чавков и пратениците им се закануваат 10 годишни затворски казни

Најмалку 10 години затвор им се заканува на обвинетите за 27 апарил, меѓу кои е и поранешниот министер Митко Чавков, како и петмината пратеници Крсто Муковски, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љубен Арнаудов и Љупчо Димовски. Денеска од Обвинителството соопштија дека ...

Read More »

Кој телефонирал да почне акцијата на 27 април?

Обвинителството за организиран криминал и корупција денеска до Кривичниот суд поднесе обвинение за вкупно 30 осомничени за насилството што се случи на 27 април 2017 година во Собранието. Како што појасни јавниот обвинител Љубомир Јовески, 28 од обвинетите се гонат ...

Read More »

На Чавков, Мукоски, Василевски одреден куќен притвор

Екс министерот за внатрешни работи Митко Чавков, пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски и Сашо Василевски мерката притвор им е заменета со куќен притвор, информираат од Врховсниот суд. Нивното соопштение ви го пренесуваме во целост: За осомничените К.М., С.В., ...

Read More »

Митко Чавков штрајкува со глад

Поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков, кому судот му одреди мерка притвор за случувањата во Собранието од 27 април, штрајкува со глад во затворот во Шутка, објави Телма. Чавков доби 30-дневен притвор на барање на Јавното обвинителство кое го ...

Read More »

30 дневен притвор за Митко Чавков

Судија на претходна постапка, го прифати барањето на Јавно обвинителство и му определи 30 дена притвор на Митко Чавков, кој се сомничи за делото Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста од член 313 од Кривичниот законик. Неофицијално, Чавков е ...

Read More »