Home / Tag Archives: џез

Tag Archives: џез

Концерт на унгарско џез дуо

Вечерва,   со почеток во 19 часот, унгарското џез дуо, Вероника Харча и Балинт Ѓемант ќе одржат концерт во НУ Центар за култура – Битола. Унгарската популарна џез пејачка, добитничка на повеќе музички награди, Вероника Харча и гитаристот Балинт Ѓемант ...

Read More »

Битола го одбележува Светскиот ден на џезот со концерт на Сашо Поповски-Трио

Меѓународниот ден на џезот, 30 април, во Битола денеска ќе биде одбележан со концерт на Сашо Поповски Трио, културен настан што ќе го организираат Младински културен центар – Битола и “Порта Џез“, со што градот под Пелистер по четврт пат ...

Read More »

Утре ќе биде одбележан Меѓународниот ден на џезот

Утревечер, по повод светскиот ден на џезот, во Битола настапува Гоце Мицанов, легендарниот саксофонист со извонредно богата музичка кариера, кој меѓу другото бил долгогодишен член на најпознатиот македонски бенд Леб и Сол, во групата Парамециум и член на Биг Бендот ...

Read More »

Битола дел од глобалната прослава на Меѓународниот ден на џезот

Меѓународниот ден на џезот 30 април, годинава во Битола ќе биде одбележан со концерт на Мицанов, Поповски, Јосифовски и Стевковски квартет. Настанот е во организација на УНЕСКО младински клуб на МКЦ – Битола во соработка со “Порта Џез“, со што ...

Read More »

Џез концерт што ја воодушеви публиката

Во саботата, во Центарот за култура во Битола, се одржа уште еден успешен концерт на задоволство на битолската публика. Концертот беше насловен како „Седум приказни” според истоимениот албум на септетот предводен од тапанарот Гоце Стевковски. Љубителите на квалитетната музика имаа ...

Read More »