Home / Tag Archives: јавно

Tag Archives: јавно

Вонредната седница на Советот закажана за понеделник

                      Вонредната седница на Советот на општината Битола, на која треба д се донесе одлука за доделување донација на општинатата  за опремување лабораторијата во Центарот за јавно здравје Битола ќе се одржи понеделник на 11 мај. Ова ни го потврди ...

Read More »

Битола без заразен од корона вирус

Во Битола нема ниту еден инфициран од корона вирус. Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека негативен е тестот на лицето од странство кое преку Центарот за јавно здравје во Битола денеска било тестирано за коронавирус.

Read More »

Мицкоски: Нема разговори со СДСМ за Законот за јавно обвинителство

Нема разговори меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Законот за јавно обвинителство, потврди денеска лидерот на опозициската партија Христијан Мицкоски кој уште еднаш го повтори ставот дека неговата партија е за закон за јавно обвинителство, но за закон кој што ќе ...

Read More »

Битолчанец од Велика Британија дилувал дрога

          Државјанин на Велика Британија е уапсен и притворен во истражниот затво во Битола, поради основнано сомневање дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.           Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба ...

Read More »

Мкцкоски со пратениците на ВМРО ДПМНЕ им се придружи на протестантите

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одржа денеска прес конференција пред Собранието каде ги изложи партиските ставови во врска со уставните измени и порача дека ќе го искористи своето демократско право да протестира пред Собранието за тоа што се случува во ...

Read More »

Мијалков вечерва наместо во Шутка ќе спие дома

Eкс-директорот на УБК, Сашо Мијалков до крајот на денот ќе излезе од затворот во Шутка и ќе оди во домашен притвор, пренесува НОВА ТВ. Според информациите, судијката Весна Димишкова ги прифатила предлогот за куќен притвор на СЈО за Мијалков. Предлогот ...

Read More »

Доделување наградата Роберто Беличанец

Денес во 20 часот во просториите на Јавна соба Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници има чест да Ве покани на свеченото доделување на годишната награда Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец.

Read More »

СЈО ја губи довербата кај граѓаните

Мнозинство од 53,5 % од граѓаните немаат доверба во Специјалното јавно обвинителство и ова е голем пресврт споредено со сите претходни истражувања во кои СЈО имаше голема поддршка. Расте недовербата на граѓаните и во другите институции во правосудтсвото. Во редовното ...

Read More »

Пред бегството Груевски испразнил 35 сметки и подигнал 230.000 евра

Никола Груевски успеал да повлече околу 230 илјади евра, без да стравува од истражните органи. Пред да избега од Македонија, испразнил 35 банкарски сметки кои ги имал во државата. Од Финансиската полиција за ТВ21 велат дека тие не се надлежни ...

Read More »

Се санираат ударните дупки

  „Нискоградба“  денеска почна со санација на ударните дупки на улиците во  Битола. -Согласно програмата на Општина Битола за одржување на улици и патишта во следниот период интензивно според списокот што ни го достави Општината со имиња на улици за ...

Read More »