Home / Tag Archives: кривична

Tag Archives: кривична

Кривична пријава за Владимир Талески за “Копанки “

                            Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска денеска објави дека општина Битола поднесе кривична пријава против екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески  и други лица за легализацијата на планинарскиот дом “Копанки”.           Кривичната пријава против Талески  и другите лица  е ...

Read More »

Хакиран сајтот на Битолски весник

Сајтот на Битолски весник веке два дена е блокиран. Веке два дена Битолски весник не може да ги постора своите текстови. Битолски весник ги презема сите чекори да утвди кој го блокира сајтот. Да се надеваме дека во најсоро време ...

Read More »

Кривична за возачот на Панделевски

Возачот на притворениот сопственик на компанијата „Пелистерка“ Цветан Панделески, кој заедно со Орце Камчев и Сашо Мијалков се главните осомничени во истрагата на СЈО „Империја“, заработи кривична пријава за „изнуда“. Кривичната е поднесена од Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица ...

Read More »

Нова кривична пријава против поранешниот директор на ЈП “Нискоградба”

СВР Битола, Одделение за криминалистичка полиција до ОЈО Битола поднесе кривична пријава  против лицата К.К (55), М.М. (59) , В.П. (58) и С.Х. (55) сите од Битола поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “Злоупотреба на службена положба ...

Read More »

За бизнистот со Светлост ќе и се стемни на министерката Канчевска

Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави против поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска, нејзиниот заменик Драган Недељковиќ и против Ѓ.Т., државен советник за финансиски прашања и раководител на сектор за финансии во Министерството за култура. Осомничени се за кривично ...

Read More »

Кривични пријави за двајца екс училишни директори

Нов случај на малверзации со школскиот превоз во Битола. Секторот за внатрешни работи поднесе кривична пријава против В.Т. кој како директор го оштетил буџетот на средното училиште „Таки Даскало“. Според пријавата В.Т. во текот на учебната 2015/2016 година, и покрај ...

Read More »

Вработени во РЕК “Битола“ краделе нафта

СВР Битола поднесе кривична пријава против Г.Ј. (40) од Битола, вработен во АД „Електарани“- подружница РЕК Битола, како одговорен инжињер во надворешна експлоатација, М.К. (63) од Битола, магационер, С.Л. (61) од Битола, магационер, Н.Ч. (34) од Битола, ракувач на погонска ...

Read More »

Двајца битолчани осомничени за шверц на дрогa

Охридската полиција  поднесе кривична пријава против С.Д. (65) од Битола и против едно непознато лице поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори”, предвидено во Кривичниот ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го допре дното

Во врска со поднесената кривична пријава од страна на СДСМ против градоначалникот на Битола, Владимир Талески, реагираше и Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Во реакцијата се вели: -Со какво лице Васко Ковачевски зборува за криминал кога самиот е послушник на аболициран ...

Read More »

Нова кривична пријава на СДСМ против Талески

Денеска СДСМ до Основното јавно обвинителство во Битола поднесе кривична пријава против градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески и непознат сторител.   -Кривичната пријава произлегува од конечниот Извештај на Државниот завод за ревизија за работата на Општина Битола за 2011 ...

Read More »