Home / Tag Archives: Могила

Tag Archives: Могила

Отворен Ресурсен центар за слепи лица во Битола

Во присуство на градоначалниците на Битола,  Демир Хисар, Новаци, Могила и Ресен, како и членовите на Здружението на слепи лица од Битола, денеска во Битола беше свечено отворен новиот Ресурсен центар слепите лица и  лицата со оштетен вид. За овој ...

Read More »

Пехарот за Стрела Могила

По речиси 25 години, спортската редакција на Битолски весник заедно со екипта на Стрела од Могила го обновија меморијалниот фудбалски турнир на Битолски весник “ Спиро Мачески”. Турниорот на кој настапија вкупно 4 екипи: Чагор Лопатица, Црна Река од Чарлија, ...

Read More »

Кирацовски на средби со граѓаните на Битола,Новаци и Могила

Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски заедно со орагнизациониот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ и во текот на вчерашниот ден ги продолжи интензивните средби со граѓаните ширум Македонија. Кирацовски беше во посета на Пелагонискиот регион каде што се сретна со ...

Read More »

Кирацовски:Договорот со Грција ја обезбедува македонската иднина

Заедно да ставиме крај на долгогодишниот спор што ја држеше Македонија во стагнација, што не влечеше надолу и да ја обезбедиме македонската иднина, рече генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, на средбата со членови и поддржувачи на СДСМ од Могила, ...

Read More »

Во Могила се чудат зошто Лиле Лулевска добила едно милионче за Бит Фест

Сопственичката на фирмата ВАН ГРУП ДООЕЛ  од Могила, Лиле Лулевска која  за годинашниот фестивал Бит Фест доби ни помалку ни повеќе туку еден цел милион денари е хит во Могила. Имено според информаците на порталот на Битолски весник  могилчани, кој ...

Read More »

Сопственичката на ВАН ГРУП од Могила била медицинска сестра

Сопственичката на фирмата ВАН ГРУП Л.Л. која на годинашниот Бит фест доби најмногу пари, во износ од 1.000.000 денари била медицинска сестра која работела во една приватна здраствена установа. Според извори на порталот на Бит фест таа пред извесно време ...

Read More »

Сопственичка на фирма од Могила добила 1.000.000 денари за Бит фест

Сопственичката на фирмата ВАН ГРУП ДООЕЛ Л.Л. која е од Могила за годинашниот фестивал Бит Фест добила најмногу пари. Имено според информаците на порталот на Битолски весник фирмата ВАН ГРУП ДООЕЛ Л.Л. добила ни повеќе ни помалку туку 1 милион ...

Read More »

Груевски пролупа

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски наместо по катастрофалните порази кои ги доживеа во првиот и вториот круг на локалните избори веднаш да си поднесе неотповиклива оставка заедно со комплетниот состав на ИК, тој и натаму продолжува да тврди дека ...

Read More »

Втор круг во Новаци и Могила

Иако досега нема официјална потврда сепак според осега избринеите глаосви во Новаци и Могила        по се изгледа ќе има втор круга за градоначалник. Досегашните градоначалници лазар Котевски на Новаци и Стево Пивковски на Могила не ги освоија потребниот број ...

Read More »

Полицијата го сардиса Могила

Во село Могила се пронајдени 24.826 килограми тутун тип „Вирџинија“, како и шест ниви со насади од овој тип тутун, во акцијата што ја спровеле вчера и завчера СВР Битола и Државниот инпекторат за земјоделство во координација, за пронаоѓање насади ...

Read More »