Home / Tag Archives: МВР

Tag Archives: МВР

Љупчо Андоновски нов министер за внатрешни работи?

Од ВМРО-ДПМНЕ се уште не ги откриваат своите кандидати за во техничката влада, но сепак веќе се шпекулира со одредени имиња. Најважната позиција која ќе ја добие опозицијата е министер за внатрешни работи. Според неофицијални информации Љупчо Андоновски е еден ...

Read More »

Лажно пријавил дека е киднапиран

                                          Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција во соработка со Одделот за криминалистичка полиција, СВР Битола и СВР Скопје вчера околу 19 часот на улица „Шуто Оризари“ го лишиле од слобода М.К. (29) од Битола поради основано ...

Read More »

Приведена “пироманка“

Полицијата привела 58-годишна биточанка која предизвикала пожар. Според МВР, вчера околу 13,30 часот во СВР Битола била приведена Л.Т.К.(58) од Битола поради тоа што запалила сува трева и гранки, а огнот се проширил и зафатил гаража и магацин. Пожарот бил ...

Read More »

Лажна бомба во Собранието

Едно лице е уапсено откако вчеравечер лажно пријавил дека поставил мина под Собранието на Република Македонија и во зградата на Итната медицинска помош, велат од МВР. „На 16.01.2019 година во 23.05 часот во СВР Скопје, Д.И.(40) од Скопје, лице со ...

Read More »

Спасовски ги врати свиркачите Лазаревски и Костовски во МВР

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, објави на фејсбук дека свиркачите Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски од денеска повторно се враќаат на своите работни позиции во МВР. И двајцата имаа клучна улога во промената на власта во Македонија. Преку нив беше ...

Read More »

Кривична за возачот на Панделевски

Возачот на притворениот сопственик на компанијата „Пелистерка“ Цветан Панделески, кој заедно со Орце Камчев и Сашо Мијалков се главните осомничени во истрагата на СЈО „Империја“, заработи кривична пријава за „изнуда“. Кривичната е поднесена од Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица ...

Read More »

Издадена меѓународна потерница за Груевски

Откако во текот на вчерашниот ден се појавија неофицијални информации дека екс премиерот Никола Груевски не е во Македонија, и заминал во некоја странска држава, МВР утринава распиша меѓународна потерница за Груевски кој треба да издржува казна од две години ...

Read More »

Полицијата пред станот на Груевски

Единицата за потраги, со асистенција на тим од Единицата за брзо распоредување ЕБР, и единицата “алфа” во моментот тропаат на вратата на Никола Груевски, во домот на Бихачка. Ова следува откако судот од петок не можеше да го пронајде Груевски ...

Read More »

Груевски се бара со потерница

По налог на Кривичниот суд, МВР издаде потерница по екс премиерот Никола Груевски. “Ве известуваме дека Основниот суд Скопје 1 издаде наредба за приведување на лицето за кое прашувате и на 12.11.2018 во 16:30 часот ја достави до СВР Скопје ...

Read More »