Home / Tag Archives: пет

Tag Archives: пет

Барања за амнестија до вторник

Од денеска па се до вторник, до околу 14 часот, тече рокот во кој обвинетите или веќе осудените за настаните поврзани со „27 април“ ќе можат да поднесат барање за амнестија до Кривичниот суд. Претседателот Ѓорге Иванов вчера го потпиша ...

Read More »

Законот за амнестија го чека парафот на претседателот Иванов

Законот за амнестија, откако вчера беше изгласан во Собранието, е испратен на потпис кај претседателот Ѓорѓе Иванов, по што за да стапи во сила, треба да биде објавен и во „Службен весник“. Вака ифнормираше претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој ...

Read More »

Пет години од црниот понеделник

Пред пет години, на денешен ден, специјалните полициски сили и обезбедувањето на Собранието, насилно ги изнесоа на улица пратениците на СДСМ и новинарите, во текот жешката парламентарна дебата за буџетот. Судирот започна откако група пратеници беа револтирани поради усвојувањето на, ...

Read More »

Членовите на ДИК за 18 месеци зеле 30 плати

Членовите на Државната изборна комисија за 18 месеци земале 30 плати. Од јуни минатата година до крајот на оваа, се почестиле со 12 плати бонус за работата која ја извршувале. Три плати надоместок земале за изборите во април 2016-та кои ...

Read More »

Груевски: Со опозицијата да постигнеме консензус за пет теми

Во Македонија има и слобода и демократија, и влада и владејачка партија, која е подготвена да дискутира со секого, изјави Никола Груевски во завршниот говор по неговиот реизбор за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на петнаесетиот Конгрес на партијата во Куманово.   ...

Read More »