Home / Tag Archives: политика

Tag Archives: политика

Ченто: За 27 април се виновни политичарите

Во вкрстеното испрашување по сведочењето на поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, дел од обвинетите кои се се уште во притвор му поставија прашања посочувајќи ја одговорноста на политичките елити за насилниот упад во Собранието. -Дали ќе се согласите со мене ...

Read More »

Ќе се обештетат сите стечајни работници

Веднаш ќе бидат обештетени сите стечајни работници од фирмите во општествена, односно државна сопственост, кои ги исполнуваат условите за тоа. Доколку има потреба, за решавање на барањата за кои ќе се процени дека не исполнуваат одреден услов, може да се ...

Read More »

На реферндумот за бегалците и СДСМ ќе гласа против изградба на кампови

Референдумите во некои општини против изградба на кампови и станови за бегалнци планирани за денот на локалните избори се класична политичка манипулација на ВМРО-ДПМНЕ пред денот на гласањето за локалната власт, изјави денеска Зоран Заев, претседател на СДСМ. Тој вели ...

Read More »

Куќниот притвор на Талески го “затвори“ Битфест!?

Дали по 10 години континуирано и успешно опстојување,   Битола ќе остане без своето познато битолско културно лето “Битфест“? Ова прашање, деновиве, во Битола се почесто си го поставуваат не само љубителите на културата и летната разонода, туку и најголемиот број ...

Read More »

Демократури

Во изминатите години, откако лидерот на  СДСМ, Зоран Заев, се закани со “бомбардирање“ на власта, се изнаслушавме какви не глаголења дека во Македонија нема демократија, дека владее режим, дека безмалку живееме во земја во која на власт е фашистичка клика, ...

Read More »

Пишман политики

Во Македонија продолжува политиката која сите овие години ја практикуваат македонските политичари – да бидат единствено доследни во својата недоследност. И покрај цврстите ветувања на владејачките партии, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, по одложувањето на изборите на 24 април, дека на 5 ...

Read More »

Секс бомби

Македонија повторно ја потресуваат нови бомби. Но, за разлика од “бомбите” на Заев,  кои главно  беа “полни” со содржини за политички криминал, најновите “бомби”, кои деновиве беа “експлодирани” и кои во голема мера покрај политичката јавност ги стресоа и социјалните ...

Read More »

Талески: Паднаа маските на Здружението “За нив се работи“

На денешната прес-конференција , градоначалникот на Битола, Владимир Талески ги коментираше барањата на Здружението “За нас се работи“ за негова оставка.   -Слично како што Јуда за триесет сребреници сакаше од срце да го предаде Исус, овојпат Здружението “За нив ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува со својата деструктивна политика

И владејачката ВМРО-ДПМНЕ реагираше на денешната  прес-конференција  на опозициската СДСМ од Битола . -Откако подолго време ни трага ни глас немаше во јавноста од нив, СДСМ денеска се обидоа да локализираат во озборување кое што го практикува нивниот лидер Зоран ...

Read More »

Бомбата на Заев како црешовото топче

Иако лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и натаму се труди да ја држи јавноста во исчекување да ја активира “бомбата”, а тој никако да го откачи фитилот и се оглушува на повикот на ВМРО -ДПМНЕ и лидерот Никола Гру-евски, конечно, ...

Read More »