Home / Tag Archives: превоз

Tag Archives: превоз

Јавниот превоз ќе работи до 17 часот

Со цел превенција од ширење на Корона вирусот, а согласно Заклучоците донесени на седница на Владата на Република Северна Македонија, Општина Битола, ги информира граѓаните дека превозниците кои вршат општински линиски превоз на патници во Општина Битола, од утре 13.03.2020, ...

Read More »

“Бесплатниот превоз” на учениците ноќна мора за Битола

Во понеделникот  Битола буквално беше блокирана. Автобуските превозници одбија да ги превезуваат не само учениците до нивните училишта, туку и граѓаните на Битола и ги “ паркираа” своите автобуси пред општинската зграда, со што буквално го блокираа сообракајот во градот. ...

Read More »

Над 500 ученици без бесплатен превоз

Над 500 ученици од две средни училишта Горната гимназија и Медицинското училиште, како и училиштето Гоце Делчев  останаа денеска без превоз кој што им е гарантиран со закон, информираа денеска од ВМРО ДПМНЕ. Оставањето без превоз на учениците од основните ...

Read More »

Општината (по)бара обештетување од превознциите, тие се закануваат со бојкот на “бесплатниот” превоз

Продолжението од судскиот процес во случајот “ Транспортер “ кој деновиве беше  прекинат  ќе се одржи на 27 април. До тогаш Општината Битола треба да го прецизира оштетното побарување  кое го бара од превознциите. Иако пред тоа Општината Битола наводно ...

Read More »

Транспортер: И Талески побара изземање на судечкиот совет

Во Кривичниот суд Скопје денеска се одржува ново рочиште за случајот „Транспортер“ на кое се присутни сите 21 обвинети лица. По примерот на судските процесот кои се водат против функционери од претходната власт што ги покрена СЈО, така и во ...

Read More »

Судењето на Владимир Талески одложено за 21 февруари

Судењето на поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, денеска беше одложено за 21 февруари. Причината за одложувањето е тоа што Апелациониот суд сè уште не одговорил на поднесена жалба во овој предмет. Талески заедно со уште 20-ина лица во предметот ...

Read More »

Современ јавен превоз со набавка на еколошки возила

Еден од нај горливите проблеми во Битола е загадувањето со воздухот, изјави денеска Наташа Петровска, кандидат за градоначалник на Битола од СДСМ. -Меѓу останатите чинители загадувањето на воздухот е како последица на нерегулираниот градски односно целокупно сообраќајниот режим во општината. ...

Read More »

За шарлатанот Талески, шарлатани се новинарите

За битолскиот градоначалник Владимир Талески кој денеска доби нова кривична пријава случајот “ Транспортер “  во  кој тој е првобвинет е благодарение на многу шарлатанство, непрофесионализам и тенденциозност во новинарската фела. Вака Талески  одговори на новинарско  прашање како го коментира ...

Read More »

Секретарот на Општината Битола, Сободан Бончановски сопственик на книго биро

Како и градоначалникот Владимир Талески кој имал приватна фирма “ Арт Медија ДОО Битола “ за снимање филмови така и секретарот на Општината Битола, Слободан Бончановски, кој е второ осомничен во случајот “ Транспортер “ за превоз на учениците од ...

Read More »

Никој не сака да распише тендер за бесплатен превоз во Битола

Бесплатниот превоз на учениците од основното и средното образование стана ноќна мора, не само за учениците и родителите туку и за училиштата и локалната самоуправа во Битола. Иако од неодамна требаше да се знае кои автопревозни претпријатија и по која ...

Read More »