Home / Tag Archives: седница (page 4)

Tag Archives: седница

Филип Петровски “архивиран “ од Архивот

Откако владата денеска на седница го разреши Филип Петровски, досегашниот директор на Државниот архив, на негово место го постави Кирил Петров. На истата владина седница беше разрешен и Лука Кржаловски, директор на Службен весник, а на негово место седнува Мартин Костовски.

Read More »

Изгласан предлогот Талески да го продаде РК Пелистер

Ракометниот клуб Пелистер повторно оди на продажба. Вака одлучи градоначалникот на Битола, Владимир Талески. Откако првиот обид  пред неколку години Пелистер да го купи сопствeникот на ГП “Пелистер”, Силјан Мицевски не успеа, сега општината Битола  по втор пат прави обид ...

Read More »

Денес седница на Советот

По подолга пауза денес седница ќе одржи Советот на општината. На дневен ред се завршните сметки на средните и основните училишта, како и одлуките на градоначалникот Владимир Талески да ги продаде акциите на РК Пелистер, потоа да се издвои околу ...

Read More »

Директорите на училиштата на распит кај советниците

Откако со законските измени е продолжен мандатот на советниците, Советот на општината Битола, по подолга пауза, утре на 23 јуни ќе ја одржи својата 65  седница. На дневен ред  на седницата се наоѓаат  дури 36 точки. На оваа седница на ...

Read More »

Владата го разреши Марко Зврлевски

Владата на денешната седница која се уште е во тек ја усвои одлуката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Одлуката на Владата, наредните денови треба да биде испратена во Собранието каде пратениците ќе треба да ја изгласаат иницијативата.

Read More »

Заев ги отвори вратите за влез во Владата

Денеска претпладне новиот премиер на Република Македонија Зоран Заев, ширум ги отвори портите на Владата, каде денеска се очекува новата Влада да ја одржи првата седница. Заев најави дека  размислува да  ги отвори портите на владата за да има пристап ...

Read More »

Денеска конститутивна седница на Собранието на Македонија

Денеска во 13 часот ќе се одржи конститутивната седница на деветтиот собраниски состав на Македонија. Вчера претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, одржа координативен состанок со претставниците на партиите кои имаат пратеници во новиот собраниски состав. Прашањето за кое ...

Read More »

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи утре во 13 часот

Седницата на Собранието на која ќе бидат верификувани пратеничките мандати ќе се одржи утре во 13 часот. Седницата ја свика претседателот на поранешниот пратенички состав Трајко Вељаноски, а со неа ќе претседава исто така тој. Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов ...

Read More »

ДИК: Седницата по приговорите ќе се одржи утре

Државната изборна комисија соопшти дека седницата за расправање и одлучување по приговорите од подносителите на листи на кандидати за пратеници ќе се одржи во текот на утрешниот ден, 15 декември. – За точното време на одржување на седницата ДИК навремено ...

Read More »

ДИК: Право на глас имаат 1.784.416 граѓани

Во Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември запишани за гласање се 1.784.416 полнолетни државјани на Република Македонија. Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го заклучи Избирачкиот список за претстојните избори и го одреди изгледот на избирачкото ...

Read More »