Don't Miss
Home / Tag Archives: црква

Tag Archives: црква

Битолската полиција во двор од црква фати малолетници со дрога

На 20.03.2024 во 13.00 часот, полициски службеници од СВР Битола привеле пет малолетници и С.М.(19), сите од Битола. Тие биле затекнати во двор на црква во Битола и при преглед кај нив, кај двајца од малолетниците биле пронајдени и одземени ...

Read More »

Нова градинка во Кравари

Според информациајата од Општина Битола утре, (сабота), 15 декември, со почеток во 11 часот ќе биде свечено пуштена во употреба градинката во с. Кравари, во присуство на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалничката Наташа Петровска. Градинката ...

Read More »

МПЦ:Надеж за конечно решавање на статусот

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), изрази благодарност до бугарскиот патријарх Нефит и до членовите на Светиот архиерејски синод на Бугарската православна црква кои денеска донесоа решение за писмото од Македонската православна црква. „Донесеното решение ...

Read More »

Пјер Лом воодушевен од Македонија

Лауреатот на годинашново 38 издание на ИФФК Браќа Манаки, великанот на француската кинематографија, Пјер Лом веќе два дена престојува во Македонија. Тој и неговата сопруга Рене веднаш по пристигнувањето на скопскиот аеродром изразија желба да ја запознаат земјата и нејзината ...

Read More »

Заев и Борисов ќе се поклонат пред споменикот на Гоце Делчев

Настаните по повод 114-годишнината од Илинденското востание и по повод 73-годишнината од првото заседание на АСНОМ, ќе отпочнат на 2 авуст, во 8 часот, во црквата Свети Спас во Скопје каде што пред присутните гости ќе се обрати претседателот на ...

Read More »

Божикен концерт на младинскиот женски хор „Стив Наумов“

Заедницата на Хрвати од Македонија во Битола, во соработка со Католичката црква „Пресвето срце Исусово”, вечерва организираат традиционален божикен концерт. На концертот ќе бидат изведени божикните песни од западниот и источниот обред, како и  божикни песни од другите народи, пригодни ...

Read More »

Утре ќе се пренасочува сообраќајот во близина на црквата Архангел

Од СВР- Битола ја информираат јавноста дека  по повод верскиот празник Архангел ,утре заради зголемена фреквенција и движење на луѓе и возила на тој реон околу црквата, од страна на сообраќајната полиција во попладневните и вечерните часови ќе има пренасочување ...

Read More »

Менде Петровски од Новаци го фати крстот во црквата Св.Атанасиј за Водици

Менде Петровски од Новаци го фати светиот крст кој за големиот христијански празник Богојавление Водици се фрлаше во осветените води во базенот во црквата Св.Атанасиј. Од 13-мината кои учествуваа во оваа верска традиција најсреќен беше Петровски кој досега учествувал повеќепати ...

Read More »

Битола ќе добие црква на својот заштитник “Св. Нектариј “

Доколку не излезат некои непредвидени работи наскоро во центарот на Битола, до Градскиот часовник ќе започнат изведбените работи за изградба на црквата , посветена на заштитникот на Битола “ Св. Нектариј Битолски”.     Ова денеска им го соопшти на новинарите ...

Read More »

Ограбена црквата “Св. Тројца“ во Битола

Засега сеуште непознат(и) сторител(и) извршија грабеж во црквата “Св. Тројца“ која се наоѓа во самиот центар на Битола. Според, полициски извори, сторителот насилно го отворил прозорецот на црквата, влегол внатре, пребарувал, одзел 37.000 денари и го напуштил местото. Со кражбата ...

Read More »