Home / Tag Archives: жалба

Tag Archives: жалба

Одбиени жалбите на осомничените од 27 април

Апелациониот суд Скопје донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на осомничените за тероризам и уставно загрозување, по однос на настаните од 27-ми парил. Со тоа Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски и Богдан Илиевски, меѓу другите, остануваат ...

Read More »

Врховен одлучува за притворот на тројката од Големото уво

Притворот за Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, опфатени во предметите на СЈО, ќе се одложи. Таа можност, објаснуваат правните експерти, ја дава решението на советот од Апелациониот суд во Скопје во кое пишува дека „Мерката притвор мора да ...

Read More »

СЈО ги враќа пасошите, бара притвор за осомничените

Специјалното јавно обвинителство ги подготвува жалбите по решенијата на Кривичниот суд со кои се одбиваат сите барања за притвор за обвинети во предметите на Катица Јанева. За притворите сега ќе одлучува Апелациониот суд кој има рок од два дена по ...

Read More »

Управниот суд уважи една тужба на СДСМ, прегласување во Теарце

Управниот суд со мнозинство гласови денеска уважи една тужба на СДСМ за одлука на ДИК за гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Тужбата се однесуваше за приговорот на опозициската партија за гласањето во изборното место со број 2011 ...

Read More »

Одбиена жалбата на градоначалникот Талески

Апелацискиот суд го потврди решението на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје за изрекување на мерката куќен притвор за градоначалникот на Општина Битола Владимир Талевски, соопшти Основниот суд Скопје 1 – Скопје. – Апелацискиот суд Скопје до ...

Read More »

Куќен притвор за градоначалникот Талески

Кривичниот суд на Основниот суд Скопје 1 ја прифати жалбата на СЈО за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите  против решението на судијата на претходна постапка и на  градоначалниот на Битола, ...

Read More »

Вранишковски останува во затвор

Јован Вранишковски денеска нема да излезе од затвор. Обвинителството во последен момент поднесе жалба на Решението за условен отпуст на Вранишковски. До разгледувањето на жалбата на Обвинителството, тој останува во затвор. Минатата недела од Обвинителството соопштија дека нема да поднесат жалба ...

Read More »

Апелација одлучува за новинарот Кежаровски

Во Апелациониот суд во тек е јавната седница на која се расправа за жалбите поднесени за првостепената пресуда за случајот „Ликвидација”, во кој како обвинет е и новинарот Томислав Кежаровски. Во моментот се чита првостепената пресуда, според која новинарот беше ...

Read More »