Don't Miss
Home / Спорт / Вардар го одбрани купот

Вардар го одбрани купот

Ракометарите на Вардар се победници на Купот на Македонија, откако попладнево го совладаа Металург со 30-26, во финалето во Битола.

Вардар е првиот клуб со пет триумфи едноподруго во националниот куп. Воедно, „црвено-црните“ ја освоија четвртата двојна круна по ред и вкупно 13-та во Купот.

Двата натпревари од Купот на Македонија беа последни средби за Вардар пред настапот на фајналфор-турнирот во Келн, каде што следниот викенд ќе се бори за одбрана на европската круна.

Даинис Криштопанс беше прогласен за најкорисен играч на натпреварот, а за најдобар голман беше прогласен Мартин Томовски од Металург. Филип Кузмановски и Халил Јагањац ја поделија наградата за најдобар стрелец, постигнувајќи по седум погодоци во финалето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*