Home / Tag Archives: администрација

Tag Archives: администрација

Заев предлага по 14.500 ден.плата за администрацијата

Од СДСМ изготвиле низа економски мерки кои ќе ги достават до Владата, а со цел да им се помогне финансиски на граѓаните и на фирмите кои се погодени од кризата поради коронавирусот. Лидерот на партијата, Зоран Заев, рече дека станува ...

Read More »

Кирацовски: Нема да има отпуштања во администрацијата

Вработените во државната и  јавната администрација  можат да бидат спокојни ,бидејќи нема да има ниту реваншизам ниту бркање од работа.Ова доцна попладнево во Битола  го изјави потпретседателот  на СДСМ,  кандидат за пратеник и  дополнителниот министер  за информатичко општетсво и администрација, ...

Read More »

Администрацијата на Трамп ќе „тежи“ 35 милијарди долари

И додека Доналд Трамп во кампањата се претстави како заштитник на „заборавените луѓе“ и во Белата куќа влегува со поддршка пред се на работничката класа, се поочигледно е дека во новата американска администрација ќе бидат милијардери и милионери. Покрај Трамп ...

Read More »

Општинската администрација на средби со жители од месни и урбани заедници

Денеска,  15.09.2016 (четврток) во 17:30.ч средба на Претседателката на Советот  на Општина Битола, Силвана Ангелевска  и дел од општинската администрација со жители  во месната  заедница с.Логоварди, а во 19:30.часот  во урбаната  заедница “Блаже Рогозинаро”, информираат од битолската локална самоуправа.   ...

Read More »

Општина Битола и локалниот Кризен штаб активно помагаат во поплавените подрачја

Општина Битола и локалниот Кризен штаб со повеќе активности, опрема и човечки ресурси во изминатите денови континуирано дејствуваат на терен во поплавените подрачја во Скопско. Над сто луѓе, волонтери, вработени во општинската администрација, јавните претпријатија и други институции, се  во ...

Read More »

Министерот Ивановски оствари средба со претставници на институции и ИКТ секторот

Новите административни закони денеска беа презентирани пред претставници на институции  од јавниот сектор во Битола. Министерот Иво Ивановски заедно со стручен тим од министерството ги претставија најбитните сегменти од спроведувањето на Законот за административни службеници и Законот за вработените во ...

Read More »

Околу седум илјади буџетари во Србија во 2015 година ќе останат без работа

Во буџетот на Србија за следната година се предвидени 6,5 милијарди динари помалку за плати, што значи дека околу седум илјади лица, кои примаат плата од буџетските средства ќе останат без работа, пишува весникот „Блиц“. Трошоците на сите министерства за ...

Read More »

Ученици од ЦОУ„Гоце Делчев“ од Битола во посета на општина Новаци

Ученици од деветто одделение од македонска и албанска националност од ЦОУ„Гоце Делчев“ од Битола вчера  го посетија градоначалникот Лазар Котевски и општина Новаци. Се запознаа со надлежностите и обврските на првиот човек на локалната самоуправа како и со одделенијата и ...

Read More »