Home / Tag Archives: Апелација

Tag Archives: Апелација

Апелација ја укина пресудата за Мијалков и Тачи

Портпаролот на скопска апелација, Сафет Кадриу, не можеше да ја потврди информацијата дека второстепениот суд ја укина првостепената пресуда против екс шефот на тајната полиција Сашо Мијалков и лидерот на ДПА Мендух Тачи, кои добија по три години затвор во ...

Read More »

На Кежаровски повторно ќе му се суди за “Ликвидација“

Врховниот суд ги укина пресудите на Основниот суд Скопје 1 и на Апелација за случајот „Ликвидација“ и предметот го врати на повторно судење. Ова на својот Фејсбук профил го соопшти новинарот Томислав Кежаровски кој беше осуден на 4,5 години казна ...

Read More »

Апелација пресече:Гордана Јанкуловска наместо 6 осудена на 4 години затвор

Екс министерката Гордана Јанкулоска ќе мора да оди во затвор, бидејќи Апелациониот суд ја потврди пресудата за случајот „Тенк“, но и ја намали казната на 4 години затвор. Според првостепаната пресуда таа беше осудена на шест години затвор. -Апелациониот суд ...

Read More »

Апелација одлучува за притворот на Мијалков

На јавна седница во Апелацискиот суд денеска ќе се разгледува жалбата на екс директорот на УБК, Сашо Мијалков, со која бара да му биде укинат притворот кој му беше одреден по изрекувањето на пресудата за случајот „Титаник 2“. Притворот на ...

Read More »

Потврден притворот на Владо Јовановски и Борис Дамовски

Апелациониот суд донесе одлуука и ги потврди притворите на режисерот Борис Дамовски, актерот Владо Јовановски и Горан Ѓошевски некогашниот шеф на обезбедувањето на Трајко Вељаноски. Информацијта предмалку ја потврдија од скопска апелација за тв 24. Денеска беше одржана јавна седница ...

Read More »

СЈО бара притвор за Елизабета Канчевска

Во Апелациониот суд продолжува разгледувањето на жалбите за предметот „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска.  Инаку, Канческа-Милевска е првоосомничена во случајот „Тендери” на СЈО, во кој се сомничи за местење тендер од еден милион евра ...

Read More »

Груевски останува на слобода, но без пасош

Апелациониот суд ги одби жалбите и на СЈО да им се одреди мерка притвор на осомничените, но и на раководството на ВМРО ДПМНЕ да им се вратат пасошите. Судот не им даде притвори, а ги одби и жалбите на обвинетите ...

Read More »

Груевски: Не бегам од Македонија, ме чекаат избори

Апелацискиот суд денеска ги разгледуваше жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности. За обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, како ...

Read More »

Одложувањето на притворите своевиден скандал

Не постои пример во светот каде се одложува спроведувањето на судско решение со кое е определен притвор, освен во Македонија. Ова е оценката на обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Гаврил Бубевски, на ситуацијата во која Горан Грујовски (поранешен началник на ...

Read More »

СЈО инсистира на притвор за Латас и Ивона

Специјалното јавно обвинителство инсистира на притвор за уредникот во ТВ Сител Драган Павловиќ-Латас кој е обвинет во случајот „Тотал” за даночно затајување. СЈО бараше притвор, а Кривичен совет од скопска единица го одби и му изрече мерка претпазливост. Пред кривичен ...

Read More »