Home / Tag Archives: авион

Tag Archives: авион

Богољуб Кариќ се врати во Србија

Српскиот бизнисмен Богољуб Кариќ денеска се врати во Србија, по 10 години минати во бегство, откако беше суспендирана истрагата против него и укината потерницата. Кариќ, кој беше лидер на движењето Снага на Србија и сопственик на „БК-групација“, попладнево допатувал во ...

Read More »

Рускиот авион имал проблем со крилата

Последните зборови на членовите на посадата на рускиот воен авион, кој се урна во неделата, укажуваат дека леталото имало проблем со делови на крилото. На снимките од црните кутии може да се слушне како капетанот Роман Волков неколку моменти пред ...

Read More »

Руски воен авион со 91 патник се урна во Црното Море

Авион од типот Ту-154 на руското Министерство за одбрана со 91 патници и членови на екипажот се урна во водите во источниот дел на Црното Море, јави ТАСС. Министерството за одбрана на Русија соопшти дека спасувачките служби утрово на шест ...

Read More »

Италијанскиот пилот бил искусен, но времето било многу лошо

Пилотот Франческо Монтањер, претседател на аматерскиот спортски аероклуб „Тревизо“, кој управувал со приватниот авион „пајпер Па 34-200 Т сенека“ што падна вчера попладне кај Кожле, Велес, бил искусен и добар пилот. Летови како вчерашниот од Тревизо до Скопје, долг 800 ...

Read More »

Први фотографии од паднатиот авион, познат идентитетот на жртвите

Доцна ноќеска полицијата успеа да се пробие низ непристапниот и каллив терен кај Кожле и да стигне до делови од авионот „пајпер“, во кој загинаа четворица италијански и двајца косовски државјани. Од селото до местото каде што паднал авионот теренот ...

Read More »

Од водата извлечени над 40 тела, соопштија индонезиските власти

Над 40 тела биле пронајдени во зоната на исчезнувањето на авионот на Ар Азија во Јаванско море, соопштија индонезиските власти. Телата биле забележани за време на набљудување од воздух. Некои агенции пренесуваат дека на телата немало појаси за спасување.

Read More »

Малезискиот авион најверојатно се урнал

Патничкиот авион на малезиската компанија „Ер Азија“, што денеска исчезна над Јаванското Море со 162 патници и членови на екипажот, најверојатно се урнал, изјави индонезискиот заменик претседател Мухамад Јусуф Кала. Според Кала индонезиските власти немаат информации за можна локација на ...

Read More »

Се урна мал авион во САД, пет лица загинаа

Пет лица загинаа при пад на мал авион, кој се урна покрај аеродром, северно од Денвер, соошти американската Национална служба за безбедност. Портпаролот на Службата изјави дека сите патници во авионот Пипер ПА-46, загинале. На лице место животот го загубиле ...

Read More »