Home / Tag Archives: Брисел

Tag Archives: Брисел

Македонија 30 членка на НАТО

          Македонија е 30 членка на НАТО! Во понеделникот, во Брисел, пред седиштето на НАТО, со интонирање на македонската химна, свечено беше подигнато знамето на Република Северна Македонија.           На церемонијата, со која се означи официјалното пристапувањето на земјава во ...

Read More »

Столтенберг со писмо до Спасовски:Добродојдовте во НАТО

Во писмото што до претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски пристигна денеска, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг пишува дека земјите членки на Северно-Атлантскиот договор ја известиле Владата на Соединетите Американски Држави дека тие го прифатиле и ...

Read More »

Британските бизнисмени предупредуваат за брегзит без договор

Британските стопански комори ги критикуваа политичарите зашто се фоксуираат на меѓусебни пресметки наместо да се подготвуваат за процесот на излегување на државата од ЕУ, предупредувајќи дека нема доволно време да се спроведе сценариото на брегзит без договор, јави Би-би-си. Британија ...

Read More »

Столтенберг: Проблемот за Груевски нека си го решаваат Скопје и Будимпешта

Случајот со Екс-премиерот Никола Груевски треба да си го решат Будимпешта и Скопје, рече првиот човек на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека Алијансата нема намера да се меша во расчистување на прашањето околу бегството на осудениот поранешен премиер. „Не е ...

Read More »

Руски бизнисмени ги потплатувале протестантите

Про-руски бизнисмени се обидуваат да ја спречат земјата да се приклучи на НАТО, со плаќање за насилни протести. Премиерот Зоран Заев, обелодени дека полицијата за ваквите плаќањата дознала по приведувањето на неколку учесници во насилните протести пред Собранието минатиот месец, ...

Read More »

Реформаторите на ВМРО ДПМНЕ во Брисел

Претставниците на Внатрепартиската Иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската комисија. Оваа посета на членовите на Иницијативата ...

Read More »

Груевски и Заев ја поставија сцената за промена на името

Пишува: Јанко Бачев Универзитетски професор   Своето име Македонија го носи непрекинато како единствена земја на Балканот, од околу IX век пр. н. е. па до денеска, речиси три милениуми. Во еден долг и континуиран историски процес, кој трае со ...

Read More »

На Македонија местото и е во Европа

Конструктивна и отворена размена на мислења за перспективите на Македонија во ЕУ имаа денеска премиерот Зоран Заев и еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан. Тие се согласиле дека Македонија и другите земји од Западен Балкан се партнери на ...

Read More »

„Мој термин“ со воодушевување прифатен во Брисел

Драстични мерки за намалување на смртноста на новороденчињата како и мрежа за тромболиза и подостапна тромболитична терапија за лекување на причините, а не на последиците од мозочен удар во Клиничките болници Штип, Битола и Тетово како и во ГОБ 8 ...

Read More »