Home / Tag Archives: честитка

Tag Archives: честитка

Коњановски: Да го славиме Воскресението и секој ден со добрина да го исполниме

Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски денеска упати честитка за Велигденските празници. Почитувани мои сограѓани, драги пријатели,Светлината на денешниот ден нека ги исполни Вашите домови, нека внесе љубов и радост во семејствата, за да можеме во мир и хармонија да ги ...

Read More »

Честитка до Кирацовски за празникот Св. Климент Охридски

По повод празникот Свети Климент Охридски, генералниот секретар на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Александар Кирацовски упати честитка до православните верници во Република Македонија, до поглаварот на МПЦ-ОА, архиепископот Охридски и Македонски, г.г.Стефан, и до членовите на Синодот. „Почитувани, во мое ...

Read More »

Честитка од премиерот Зоран Заев по повод 11 октомври

Премиерот Зоран Заев упати честитка до сите граѓани по повод 11 октомври, Денот на народното востание, денот кога, како што се наведува, македонскиот народ и сите граѓани во Македонија ја покажаа својата волја, одлучност и храброст да се борат за најсветото, слободата. ...

Read More »

Честитка од Иванов по повод празникот 11 Октомври

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 11 Октомври – Денот на народното востание, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. „На 11 октомври 1941 година, пред точно 76 години, Македонија го избра патот на борба против најголемите зла ...

Read More »

Рекс Тилерсон:Поддршка за владините политики

Соединетите Американски Држави се горди што се пријател и стратешки партнер на Македонија и веќе 26 години работиме заедно за поддршка на аспирациите на Македонија за влез во ЕУ и НАТО, се вели во честитката од aмериканскиот државен секретар Рекс ...

Read More »

Васко Ковачевски: Осми септемеври, ден кој обединува

По повод разникот 8 септември, денот на независноста изјава даде претседателот на СДСМ Битола, Васко Ковачевски.Во изјавата мегу другото се вели: Слободата, самостојноста и независноста се најдрагоценото нешто на секоја држава. После илинденското востание, после народно ослободителната војна, 8ми Септември ...

Read More »