Home / Tag Archives: денари

Tag Archives: денари

Ќе се прават две улици во Долно Оризари

Нови две улици (9-та и 17-та) во Долно Оризари во должина 335 метра добиваат асфалт, во вредност од 1.860.000 денари. Заедно со претходните 5 улици, ЈКП „Водовод“ менуваше водоводни приклучоци во вредност од 324.000 денари, а КЈП „Нискоградба“ работеше на ...

Read More »

“Аутомакедонија” го доби тендерот за набавка на шест еколошки автобуси за РЕК Битола

Вкупната набавка изнесува 104 милиони денари (1,4 милиони евра), а еден автобус чини 240 илјади евра. Треба да бидат испорачани за осум месеци. Компанијата „Аутомакедонија“  е избрана да изврши набавка и да му испорача на РЕК Битола шест еколошки автобуси ...

Read More »

Милион денари за настраданите во Албанија

Советниците на Советот на Битола на денешната седница донесоа одлука за доделување финансиска помош за настраданите од земјотресот во Албанија во износ од 1.000.000 денари. Ваквата одлука советниците на Советот ја донесоа едногласно.

Read More »

По 4.300 денри повеќе за социјалните работници

Владата предводена од СДСМ и коалицијата продолжува со реализација на реформите со кои се унапредува социјалната заштита и условите за работа на стручниот кадар.  После покачувањата на платите во градинките ( за 16 отсто односно над 3000 денари), растат и платите ...

Read More »

Над 8 милиони денари за киното “Манаки “

Општина Битола од Министерството за култура доби 8.637.697 денари, наменети за ентериерно уредување на објектот „Кино Манаки“ – Битола. Средствата ќе бидат искористени за внатрешно уредување на киното. Министерот за култура Хусни Исмаили денеска оствари работна средба со градоначалниците на општините ...

Read More »

Асфалтирана улица “Широка“

Започна асфалтирањето на ул.„Широка“ во Битола. Откако на оваа улица претходно беше комплетно променета водоводната и канализационата мрежа, следуваше поставувањето на тампонот, по што денес финално се постави асфалтната маса. Увидна екипа од Општина Битола заедно со градоначалничката Наташа Петровска, ...

Read More »

Битола добива базен

Во Битола во наредниот период ќе почне да се гради пливачки базен. Ваква одлука донесе Владата, која на последната седница донесе одлука во Македонија да с еградат вкупно 14 базени за што ке бидат издвоени над 30 милиони денари. Во ...

Read More »

Шест години затвор за Сеад Кочан

Бизнисменот Сеад Кочан доби шест години затвор за случајот „Труст“ и забрана да биде управител и одговорно лице три години, додека Василие Авировиќ доби затворска казна од три години, ја соопшти пресудата судијката Лидија Трајковска Зимбовска на денешното судско рочиште. ...

Read More »

Нова орема за битолските пожарникари

Битолските пожарникари наскоро ќе добијат нова опрема.Преку проектот „Јакнење на капацитетите на територијалните противпожарни единици во Пелагонискиот регион (Битола, Прилеп, Ресен)”, за битолските пожарикари во наредниот период е предвидено да се набават 16 дишни апарати, како и  42 професионални  комбинизони  ...

Read More »

Од стан во Битола украдени предмети во вредност од 120.000 ден.

Од стан во Битола украдени пиштол, рачни часовници, накит и пари во вредност од 120 илјади денари. Како што информираат од МВР, вчера во периодот од 8 до 16:50 часот на улицата „Павел Шатев“ во Битола, во стан сопственост на Љ.М. ...

Read More »