Home / Tag Archives: деца

Tag Archives: деца

Читање бајки за децата

                                                                Во Универзитетската библиотека во Битола, во детската читална, од понеделник,13 јануари, два часа, од 11 до 13 часот,   на децата, кои ќе дојдат во библиотеката, ќе им бидат читани бајки.                 Ваквата новина вработените во НУУБ “ Св. ...

Read More »

По 25 години пауза повторно претстава за деца во Битолскиот театар

                  По пауза од речиси 25 години НУ Народен театар – Битола на својата сцена повторно ќе изведе театарска претстава за деца.           На сцената на 6 декември премиерно ќе биде прикажана претставата  „Си беше еднаш во иднината“ чиј ...

Read More »

760 првооделенци почнаа со настава

Над 760 првачиња денес ја започнаа учебната година во битолските основни училишта. Градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска, заедно со генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски, беа дел од првиот училишен ден на првачињата во ОУ „Стив Наумов“ ...

Read More »

Ципрас ги отпиша децата бегалци од Егејска Македонија

Остри критики до Комунистичката партија на Грција, поради актуелната позиција против  Договорот од Преспа испрати грчкиот премер во неговиот говор во Парламент и ги потсети на нивната историја, јави дописничката на МИА од Атина. -Не сакам да се осврнам ниту ...

Read More »

Енергетска ефикасност во училиштата

Бидејќи денес е 5ти октомври, меѓународниот ден на учители да им го честитам празнникот и денот на сите мои колеги. Не би зборувала за состојбите во образованието, многу сме говореле во изминатиот период, особено за состојбата на училиштата во општина ...

Read More »

Нови униформи за полицајците

Владата на Република Македонија на денешната 30-та седница, со која претседаваше Заменичката на претседателот на Владата на Република Македонија и Министерка за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, им препорача на сите министерства до крајот на оваа недела да извршат ажурирање на ...

Read More »

Совети во случај на земјотрес

Земјотресите станаа секојдневние во нашата земја. Затоа еве неколку совети како треба да се однесувате кога ќе има земјотрес. Ако земјотресот се случил во текот на ноќта, и вие се наоѓате во целосна темнина, не брзајте да запалите свеќа или ...

Read More »

Стопанска Банка а.д. Битола подари новогодишни пакетчиња

И оваа година по повод новогодишните празници, членовите на Управниот Одбор, г-ѓа Балтовска и г-ѓа Несторовска во име на Стопанска Банка а.д.Битола, подарија новогодишни пакетчиња на децата во Здружението за развој на ромската заедница Сумнал. Во текот на утрешниот ден ...

Read More »

Штитеници од “Кочо Рацин“ во посета на градската библиотека

Децата од Центарот за деца со посебни потребни „Кочо Рацин“ – Битола денеска  ја посетија битолската универзитетска библиотека, каде  имаа можност да се запознаат со работата на библиотеката и како може да стигнат до книга. Денешната посета  во битолската библиотека ...

Read More »

Шербеџија: “Ослободувањето на Скопје“ е филм за судбината на децата во војните

На Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки” денеска во Битола беше претставен тимот, режисерите, продуцентите и главните актерски имиња кои настапија во „Ослободување на Скопје”, македонско-хрватско-финска продукција. Филмот учествува во натпреварот на кинематограферите на овој фестивал, а зад камерата ...

Read More »