Home / Tag Archives: филмски (page 2)

Tag Archives: филмски

Филмот „Ослободувањето на Скопје“ ќе го отвори годинашниот „Браќа Манаки“

Филмот „Ослободувањето на Скопје“ ќе го отвори овогодишното издание на ИФФК „Браќа Манаки“, а новиот слоган на фестивалот што годинава се одржува од 10 – 17 септември во Битола, е Movie On – Feel the light, Feel Bitola  (Почувствувај ја ...

Read More »

“Браќа Манаки“ останува да се одржува само во Битола

По разрешувањето на директорот на Интернационалниот фестивал на филмската камера “Браќа Манаки“, Димитар Николов – Таки, кој во неговата реакција до јавноста, посочи дека Друштвото на филмски работници на Македонија усвои Правилник во кој постои можност за дислокација на Фестивалот ...

Read More »

Разрешен директорот на Филмскиот фестивал “Браќа Манаки“

Друштвото на филмските работници на Македонија на вчерашното  собрание не го прифати извештајот за минатогодишното издание на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ и, поради програмски несогласувања во однос на насоките во кои треба да се движи фестивалот, од функцијата е разрешен ...

Read More »

Фестивалот „Браќа Манаки“ во Кан привлекува внимание со проектот „Објективи низ времето“

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ – Битола на големо го привлекува вниманието на меѓународната филмска професионална јавност, за време на одржувањето на Филмскиот фестивал во Кан. Проектот „Lens thru time“ („Објективи низ времето“), подготвен од Агенцијата за филм ...

Read More »

Канцеларија за престижниот филмски фестивал “Браќа Манаки“ ќе биде отворена и во Битола!?

По оставката на актерката Лабина Митевска која од лични причини се повлече од директорката функција на филмскиот фестивал “Браќа Манаки“  за како што истакна да се посвети на професионалната кариера, и по назначувањето на новиот директор Димитар Николов-Таки за прв ...

Read More »

Лабина Митевска си заминува од „Браќа Манаки“

Aктерката и продуцентка Лабина Митевска, годинава нема да го продолжи својот четврт по ред мандат како директор на Фестивалот на кинематографите во Битола. Лабина, која во моментов се наоѓа надвор од Македонија, не конкурираше за директор во предвидениот 12 дневен ...

Read More »
error: Content is protected !!