Home / Tag Archives: ФК Пелистер

Tag Archives: ФК Пелистер

Хаџиевски: Посилни сме од есенскиот Пелистер

Фудбалерите на Пелистер во неделата се вратија во Битола по 14 дена подготовки кои ги минаа во Белек, Анталија. По двете седмици на “пелистерци“ им преостануваат помалку од две седмици до стартот на пролетниот дел кој е закажан за 1 ...

Read More »

Раководството на ФК Пелистер ја покажа хуманата димензија, подарија новогодишни пакетчиња

Деновиве во ОУ “ Ѓорги Сугарев “ во Битола, каде своето образование го стекнуваат деца од различен етнички состав и каде што голем број од учениците, особено од ромската заедница “другаруваат” со сиромаштијата, беше многу распеано и весело. Гости на ...

Read More »

Ѓоко го врати оптимизмот

Фудбалот и Пелистер повторно се топ -тема меѓу битолчани. По подолго време, повторно љубителите на фудбалот во Битола, но и другите битолчани, на кои фудбалот не им е најважната споредна работа на светот, со многу љубов и оптимизам зборуваат за ...

Read More »

Под рефлектори младите заборавија на студот

Двеста деца кои работаат во младинските школи на фудбалскиот клуб Пелистер синоќа под рефлектори на ќумурното игралиште на пластичната трева го одработија заедничкиот тренинг со кои раководеа двајцата тренери гости србинот Драган Марјановиќ и англискиот стручњак Жажижи Шарауи. Секако , ...

Read More »

Ѓоко Хаџиевски повторно на кормилото на ФК Пелистер

Ѓоко Хаџиевски по 24 години отсуство повторно е на чело на фудбалскиот клуб Пелистер. Денеска во присуство на градоначалникот на Битола, д-р Владимир Талески, сопственикот на клубот  и фирмата “ Цермат “ Зоран  Ристевски, како и првиот човек на Пелистер, ...

Read More »

Капинковски нов тренер на ФК Пелистер

По серијата лоши резултати на Пелистер (не)очекувано дојде до смена на тренерската позиција. На местото на досегашниот прв тренер Марјан Секуловски е назначен Димитар Капинковски, кој досега беше помошник на Секуловски. Раководството на клубот спогодбено се раздели со Секуловски, а ...

Read More »

Соопшение на бордот на директори на ФК Пелистер по поразот и обвинувањата кон судијата Ставрев

Пелистер беше поразен од Силекс, а причината за новиот неуспех тимот од Битола ја гледа во арбитражата на главниот судија Александар Ставрев. Бордот на директори го обвинуваат скопскиот арбитар за тенденциозно судење. Соопштението од ФК Пелистер го пренесуваме во целост: ...

Read More »

ПОВТОРНО ПОРАЗ ОД 0:1

Пелистер – Силекс 0:1 (0:0) Градски стадион “Под Тумбекафе“ – Битола. Гледачи: 300 Главен судија: Александар Ставрев Стрелци: Мариќ во 85 минута за Силекс Жолти картони: Крстески, Мирчевски, Ристевски (Пелистер), Дурански (Силекс) Пелистер: Пасовски, Петковски, Ганчев, Крстески, Динчев, Тодоровски, Анастасов ...

Read More »

Прва фудбалска лига – 11 коло

Пелистер – Хоризонт Турново 0:0 Градски стадион под Тумбе кафе – Битола. Гледачи: 700 Главен судија: Стевче Шулески (Охрид) Стрелци: нема Жолти картони: Најденов, Харизанов, Стојчевски (Хоризонт Турново) Пелистер: Пашовски, Петковски, Крстески, Степановски (Главевски), Миленковски, Анастасов, Мустафов, Ристевски, Брдаровски, Љамчевски ...

Read More »

“Цермат“ сопственик на ФК Пелистер

Денеска, на прес-конференција во ресторанот “Белведере“ беше официјализиран договорот кој беше потпишан пред девет дена помеѓу Општина Битола и новиот доминантен сопственик на ФК Пелистер, битолската компанија „Цермат”. Според договорот „Цермат” во ФК Пелистер има 75 проценти од акциите. Останатите ...

Read More »