Home / Tag Archives: години

Tag Archives: години

Честитки кои обврзуваат

                 Денешниот ден, кога  оваа колумна ќе можат читателите  да ја читаат не е само јубилеен, туку е и посебен за Битолски весник. Судбината сакаше овој пат работите  целосно да се поклопат. На денешен ден, 29 април 1964 година излезе ...

Read More »

Регистрирани нови 66 инфицирани случаи

Министерството за здравство информира дека за пациентка која пред два дена почина во ГОБ „8 септември“ денеска е пристигнат резултат на брис кој покажал присуство на Ковид-19. Пациентката на возраст од 76 години, од Скопје, била хоспитализирана во болницата со ...

Read More »

Полицијата го контролира Владимир Талески во домашен притвор

                    По изрекувањето на пресудата од 8 години затвор од страна на судијката на Кривичниот суд, Добрила Кацарска, екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески од вчера се наоѓа  домашен притвор.            Талески домашниот притвор го одлежува во станот каде ...

Read More »

55 години Битолски весник

Редакцијата на „Битолски весник“ свечено го обележа јубилејот 55 години од основањето и излегувањето на неговиот прв број.  Редакцијата на „Битолски весник“ од 1964 година до денес отпечатила 2.815 броеви на весникот без ниту еден ден прекин во издавањето, нагласи ...

Read More »

Чествување за партизанскиот одред Пелистер

Пред 77 години, на 3 мај беше разбиен првиот партизански одред „Плистер“, при што во нерамна борба во Ореовската корија загинаа борците од првиот битолски партизански одред „Пелистер“. На местото на настанот, во селото Ореово, каде животот го положија Ордан ...

Read More »

55 години Битолски весник

                                                            Денеска Битолски весник, го слави својот 55 роденден. На денешен ден, поточно, на 29 април 1964 година  Битолски весник го отпечати првиот број.             На 29 април, во далечната 1964 година, пред точно 55 години,  во ...

Read More »

Менде Младеновски: Низ Сцили и Харибди – 55 години „Битолски весник“

По неколку неуспешни обиди да се отвори локален печатен медиум во Битола, на иницијатива на првиот главен уредник на „Битолски весник“, Владо Ласковски, кој во тоа време работел во „Студентски збор“ и новинарите Доне Пановски, Ристо Невеновски, Димитар Димитровски – ...

Read More »

Пристигнаа првите купони за “ Најуспешни битолчани 2018“

Со завршувањето на Старата 2018  и доаѓањето на Новата 2019 година, Битолски весник ја почна  годинашната традиционална акција “ Избираме најуспешни битолчани 2018” Веднаш по новогодишните празници и објавувањето на првите гласачки купони, во нашата редакција пристигнаа првите предлози на ...

Read More »

Година на премрежја

Уште само четири дена не делат од 31 декември, кога ќе се збогуваме со Старата  2018 и ќе ја дочекаме Новата  2019 година. За неколку дена и оваа 2018 година, која ја дочекавме со толку многу надежи и посакувања за  ...

Read More »

Исчезнатата Викторија се врати дома

 Младата Викторија од Суводол,на возраст од 15 години, која последен пат беше видена пред средното медицинско училиште во Битола, во текот на вчерашниот ден се вратила дома. „На 08.11.2018 година околу 16.00 часот во Полициската станица Демир Хисар, С.Н. од ...

Read More »