Home / Tag Archives: градови

Tag Archives: градови

Групата Љубојна гостин на концертот на „Њујорк Џипси Ол Старс”

Доцна поладнево познатата  светска музичка група „Њујорк Џипси Ол Старс” од Њујорк, во која свири светски познатиот битолски и македонски кларинетист Исмаил Лумановски -Смајко, го потврди учеството на  битолското културно лето „Бит фест 2018”. По потврдувањето на учеството на “ ...

Read More »

Со новогодишниот концерт Камерниот оркестер ги воодушеви битолчани

Во преполнетата сала на Центарот за култура во Битола, каде се бараше влезница повеке, Камерниот оркестар на Битола, го одржа новогодишниот kонцерт, насловен „Ладиес сѕмпхонѕ”, последен за оваа година. Концертот предизвика воодушевување кај присутните во големата сала на Центарот за ...

Read More »

Поддршка од Општина Карпош за Битолски весник

Откако градоначалникот на Битола, Владимир Талевски ја прекина соработката со Битолски весник, Весникот наидува на поддршка од другите општини. Така деновиве Битолски весник склучи Договор за  соработка со градоначалникот на Општина Карпош Стевче Јакимовски. Тоа е уште една потврда дека ...

Read More »

Камерниот оркестар со концерт на ракометното игралиште во Битола

Битолскиот Камерен оркестар кој работи под покровителство на Националната установа  Центар за култура од Битола во текот на овој месец  ќе одржи концерти под наслов „Рок симфонија” во Битола, Скопје,  Штип и Кавадарци. Директорот на Центарот за култура од Битола, ...

Read More »

Утре поларни температури низ Македонија

Снегот што од вчера ја зафати Македонија формира снежна покривка од 69 сантиметри во Маврово, во Пожаране 51, Крушево 45, Тетово 36, Охрид 29, Тополчани 27, Ѓуриште 18, Прилеп 17, Скопје и Претор 16, Крива Паланка и Куманово 10 и во Битола од ...

Read More »