Home / Tag Archives: хор

Tag Archives: хор

Шесто издание на “ Битола Шекспир фестивал“

Со претставата Јулие Цезар во режија на Златко Паковиќ, во изведба на Битолскиот народен театар, на 23 -ти јуни, се отвора 6-тиот Интернационален „Битола Шекспир фестивал“, кој ќе трае до 30 -ти јуни. За време на фестивалските денови предвидени се ...

Read More »

Карпош прослави 41 година постоење

Вчеравечер, во „Кинотека на Македонија“, свечено беше одбележана 41. годишнината од формирањето на Општина Карпош.  Во присуство на поранешни градоначалници од Општина Карпош, актуелни градоначалници од скопските општини, советници од актуелниот состав на Општина Карпош, како и советници од претходните ...

Read More »

Хуманитарен концерт на детскиот хор „Ѕвончиња“

Детскиот хор „Ѕвончиња“ и вокалната група „Мелодиум“ утре, в сабота, со почеток во 21 часот, ќе одржат хуманитарен концерт по повод 9-годишнината од постоењето на „Ѕвончињата“ и третиот роденден на „Мелодиум“ во Центарот за култура во Битола. На музичкиот настан ...

Read More »

По Битола, “Ѕвончињата“ в сабота ќе пеат во Крушево во чест на Тоше

Детскиот хор “Ѕвончиња“ ја воодушевија публиката на концертот од хуманитарен карактер посветен на Тоше Проески, кој се одржа во салата на клавирите во битолскиот Завод и музеј. Заедно со трите групи “Ѕвончиња“, поделени според возраста, настапи и вокалната група Мелодиум, ...

Read More »