Home / Tag Archives: Израел

Tag Archives: Израел

Македонија го совлада Израел

Македонската фудбалска репрезентација славеше победа над Израел со 1:0 вечерва во Хаифа во квалификациски дуел за Светското првенство 2018 што ќе се игра во Русија. Решавачкиот момент на средбата од 7.коло во Г-групата се случи во 73.минута кога капитенот Горан ...

Read More »

Одбележани 72 години од депортацијата на Евреите од Битола

Во  Битола денеска  беа одбележани 72 години од депортацијата на Евреите од Битола. Амбасадорот на  Израел во Република Македонија  Дан Ориан и претседателката на Еврејската заедница, денес остварија средба со градоначалникот на општина Битола д-р Владимир Талески, а беше положено ...

Read More »

Народниот театар со поддршка од Министерството за култура ќе гостува во Израел

Битолскиот  Народен театар  од Министерството за култура доби поддршка за пет премиерни претстави, а во целост ќе бидат надоместени и трошоците на ансамблот за гостување во Израел. На сцената на народниот театар во Битола ќе режираат Ѕвездана Ангеловска, Александар Исаков, ...

Read More »