Home / Tag Archives: Камерен оркестар

Tag Archives: Камерен оркестар

Концерт „Рок симфонија“ на Битолскиот камерен оркестар

Камерниот оркестар на Битола во неколку македонски градови ќе одржи серијал летни концерти со наслов „Рок симфонија“. Од Битолскиот Центар за култура информираат дека првиот концерт ќе се одржи вечер на ракометното игралиште, а потоа следуваат настапи на плоштадите во ...

Read More »

Камерниот оркестар со концерт на ракометното игралиште во Битола

Битолскиот Камерен оркестар кој работи под покровителство на Националната установа  Центар за култура од Битола во текот на овој месец  ќе одржи концерти под наслов „Рок симфонија” во Битола, Скопје,  Штип и Кавадарци. Директорот на Центарот за култура од Битола, ...

Read More »

Вечерва започнува јубилејниот 10 по ред “Битфест 2015“

Во Битолскиот Народен театар вечерва ќе биде отворено 10-то јубилејно издание на Битолското културно лето „БитФест 2015”. Првиот настап годинава е на Битолскиот камерен оркестар чии членови ќе понудат филмска музика на која ќе пеат солистите Димитар Андоновски, Ирена Димевска, ...

Read More »

Маестро Алесандро д’ Агостини и Камерниот оркестар го одржаа концертот “Вечер на пијаното“

Во неделата, во големата сала на Центарот за култура-Битола, познатиот италијански диригент маестро Алесандро д’ Агостини диригираше со битолскиот Камерен оркестар на целовечерен концерт насловен “Вечер на пијаното”. Публиката уживаше во концертот под диригентската палка на маестро Алесандро д’ Агостини, ...

Read More »

Италијанскиот диригент Алесандро д’Агостини ќе диригира со Камерниот оркестар на концертот “Вечер на пијаното”

В недела, на 26 овој месец, во големата сала на Центарот за култура- Битола, познатиот италијански диригент маестро Алесандро д’Агостини ќе диригира со битолскиот камерен оркестар на целовечерен концерт насловен “Вечер на пијаното”. На концертот ќе бидат изведени дела од ...

Read More »