Home / Tag Archives: коловоз

Tag Archives: коловоз

Пукање на азбестна цевка предизвика вистинска хаварија на Булеварот Први Мај во Битола

Водоснабдувањето е нормализирано и сообраќајот од утрово се одвива непречено по Булеварот Први мај во Битола каде што вчера пукање на азбестна цевка предизвика вистинска хаварија на улицата. Екипи на јавните претпријатија „Водовод“ и „Нискоградба“ речиси цела  ноќ до раните ...

Read More »

Реконструкција на 10 краци во должина од над два километри во Горно Оризари

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, секретарот Борче Димитровски и претставници од општинската администрација, извршија увид на работните активности во Горно Оризари, каде се врши реконструкција на 10 краци, со вкупна должина над 2 километри. Проектот за реконструкција, покрај нов ...

Read More »

Одговорно паркирање

Неправилното паркирање е причина за голем број на сообраќајни незгоди во кои страдаат децата, пешаците и велосипедистите. Затоа, РСБСП потсетува дека возачот, односно сопственикот на возилото не смее да запре или паркира возило: • на обележан пешачки премин, како и ...

Read More »

“БМВ“ излета од патот за Прилеп, петмина повредени

Пет лица се повредени и веднаш се пренесени во битолската Клиничка болница по сообраќајната несреќа што се случи рано изутрината на патот Битола – Прилеп. Несреќата се случила околу  7.50 часот, кога “бмв“  со битолски регистерски таблички од засега непознати ...

Read More »