Home / Tag Archives: Куманово

Tag Archives: Куманово

Спасовски во Куманово

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, придружуван од вицепремиерот Бујар Османи, министерот за здравство Венко Филипче и министерот за образование и наука Арбер Адеми, денеска остварија средба со епидемиолозите и директорката на Општата болница во Куманово Снежана ...

Read More »

Владата го стави Куманово во карантин

Владата на Република Северна Македонија на денешната 27 седница ја дополни Одлуката забрана и посебен режим на движење на територијата на Република Северна Македонија со забрана за влез и излез од и во подрачјето на територијата на општина Куманово со ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ ги истакнаа првите 5 кандидати за градоначалници. Талески на листата на чекање

ВМРО-ДПМНЕ денеска обелодени пет кандидати со кои ќе се „трка“ на локалните избори во октомври. Се работи за Марјан Бајрактаров орален хирург за Струмица, за Петровец Борче Митревски, Славчо Чадиев за Велес, Тони Затковски за Кривогаштани и Зоран Ѓорѓиевски за ...

Read More »

Ахмети: Поделбата на Македонија не е во интерес на Албанците од Македонија

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера вечер во емисијата „Патот кон“ во Алсат-М зборуваше за настанот кој се случи минатата недела во Дива населба во Куманово, каде што беа убиени 22 лица, од кои 8 полицајци. Тој тврдеше дека ги ...

Read More »

Блокирани улици и зголемено полициско присуство во Куманово

Дел од улиците во Куманово од ноќеска се блокирани за сообраќај. Забележливо е зголемено полициско присуство на улиците „11 Октомври„ и „Тодор Велков“ во центарот на Куманово, објави МИА. Во овој дел од градот лоцирани се повеќе клучни објекти, државни ...

Read More »

Заклучоци од седницата на Советот за безбедност по акцијата во Куманово

Министерството за внатрешни работи (МВР) да изработи писмена информација за безбедносната состојба во Република Македонија и да ја достави до Советот за безбедност, да продолжи во континуитет да ја информира јавноста за безбедносните настани во земјата.   МНР да изготви ...

Read More »

Лајчак: Извршителите на нападите во Куманово пред лицето на правдата

Министерот за надворешни работи на Словачка, Мирослав Лајчак, побара брза истрага и доведување на извршителите на терористичкито напад во Куманово пред лицето на правдата. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Лајчак на социјлната мрежа Твитер, објави загриженост за ...

Read More »

Сите кои сакаат да и’ нанесат зло на Македонија, ќе завршат како оваа групација

Премиерот Никола Груевски, при своето обраќање во Владата, кажа дека ова се најтешки денови во неговиот живот, откако во полициската акција против терористичка групација во Куманово, животот го загубија осум припадници на безбедносните сили. -Во земјава илегално влегле 40 лица, со ...

Read More »

Груевски со нов четиригодишен мандат на чело на ВМРО-ДПМНЕ

Досегашниот претседател на владејачката партија во Македонија, Никола Груевски, е реизбран за нов четиригодишен мандат на претседателското место на ВМРО-ДПМНЕ. Според резултатите од денешното гласање, кои ги соопшти Илија Димовски, претседателот на Комисија за спроведување на избори, од 560 делегати ...

Read More »

Груевски: Деветте изборни победи се доверба и поддршка од мнозинството граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски во своето обраќање на 15-тиот конгрес на партијата кој се одржува во Куманово истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која во последните 10 години нанижала 9 изборни победи, во кои ја добиле убедливата поддршка ...

Read More »