Home / Tag Archives: места

Tag Archives: места

Почна трката за пратеници во СДСМ

СДСМ на вечерашната седница на Централниот одбор започна постапка за избор на кандидати за пратеници за претстојните предвремени парламентарни избори. Лидерот на партијата Зоран Заев по седницата изјави дека процесот за избор на кандидати ќе биде транспарентен, инклузивен и професионален ...

Read More »

Груевски откако ќе преспиел ќе размислел што го снајде

Лидерот на опозоциската ВМРО-ДПМНЕ вечерва оцени дека на денешните избори и во предизборието имало низа нерегуларности и кршење на Изборниот законик што придонело за изборните резултати за водство или некаде за победа на СДСМ. – Како претседател на партијата, имам ...

Read More »

СДСМ и Коалицијата “ За живот “освоија 18 советнички места

Иако засега сеуште не е тоа дефинитивно, СДСМ и Коалицијата “ За живот “ на изборите освоија дури 18 советнички места со што ќе имаат апсолутно мнозинство во Советот. ВМРО ДПМНЕ освои само 12 советнички места, а незавинста листа Поинаку ...

Read More »

Груевски:Три нови инвестиции за 500 нови работни места

Првата добра вест е дека компанијата Malhotra Cables од Индија одлучи да инвестира во Македонија градејќи сопствен производствен погон во Технолошко-индустриската развојна зона во Скопје. -Се работи за инвестиција од 10 милиони долари која ќе донесе почетни 100 вработувања со ...

Read More »

Почна со реализација проектот „Македонија вработува 2“

Компаниите веќе можат да аплицираат за проектот „Македонија Вработува 2“. Од 1-ви јули, односно од петокот почна реализацијата на мега проектот на Владата, што се одвива под мотото „Борбата за нови работни места продолжува“. Во рамки на втората фаза од ...

Read More »

Запалени два автомобила во Битола

Рано утрово во Битола биле запалени два автомобила. Според полицијата, утрово  околу 4 часот  во Битола, на ул. „Димче Лехчански” опожарени се паркирани автомобили  “хјундаи“, и автомобил “мерцедес“. Полицијата  превзема мерки за расчистување на настанот. Палењето на автомобили во Битола ...

Read More »

На петте државни универзитети слободни околу 25 илјади места

Вкупно 24.952 места се слободни на петте државни универзитети во Македонија за упис во прва година во академската 2015/2016 година. Пријавувањето кандидати во првиот рок почнува оваа недела. На Универзитетот „Св. Климент Охридски”-Битола слободни се вкупно 3.803 места, од кои ...

Read More »