Home / Tag Archives: музеј

Tag Archives: музеј

Помина времето на ВМРО ДПМНЕ на лаги и манипулации

Изминаа 3 мандати на Талески и ДПМНЕ во Битола, а пред нивното заминување  ни оставаат раскопани улици кои во период од цели 12 години не успеале да ги направат.  Добро ги паметиме изјавите на Талески дека после неговиот мандат нема ...

Read More »

СЈО бара притвор за Елизабета Канчевска

Во Апелациониот суд продолжува разгледувањето на жалбите за предметот „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска.  Инаку, Канческа-Милевска е првоосомничена во случајот „Тендери” на СЈО, во кој се сомничи за местење тендер од еден милион евра ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ не смее да се (ис)плаши

Подготвен сум  на секојдневни лажни вести за мене, лажни обвиненија, но и ВМРО ДПМНЕ не смее да се плаши, барам од вас да верувате. Ги следам повиците за виетнамско сценарио, улични борби, паравојски и што уште не, тоа е се ...

Read More »

Штипскиот Музеј потпиша договор за соработка со Меѓународниот Славјански универзитет

Директорот на Заводот за заштита на спомениците на културата и Музеј на град Штип, Зоран Читкушев и ректорот на Меѓународниот Славјански универзитет „Гаврило Романович“-Державин“ – Свети Николе и Битола, Душан Николовски денеска потпишаа Договор за соработка со цел студентите, но ...

Read More »

Симпозиум за граѓански-иновативни скулптури во Битола

Во организација на  Националната установа Завод и  Музеј Битола, во рамките на проектот  “Граѓански иновативни скулптури” се одржа симпозиум на тема “Европски симпозиум за партиципативно и експериментално учење во културата преку употреба на дигитални медии. На симпозиумот  присуствуваа  експерти од ...

Read More »

Голема кражба во музејот на Гоце Делчев

Тешка кражба извршена во Музејот Спомен куќа на Гоце Делчев во Битола била пријавена вчера. Кражбата, информираат од полицијата, се случила во периодот од 3-ти до 8-ми месецов во Музјот каде е насилно влезено. Украдени се вредни експонати меѓу кои ...

Read More »

На француските гробишта во Битола ќе биде изграден музеј

Во комплексот француски гробишта во Битола ќе биде изграден нов музеј. Камен темелникот на музејот беше поставен денеска во присуство на министерот за одбрана, Зоран Јолевски и државниот секретар за поранешни борци и историски настани, на Француската Република Жан-Марк Тодешини. ...

Read More »

Завод и музеј ќе реализира крупен европски проект “Граѓански иновативни скулптури“

Заводот  и музеј од  Битола   доби крупен  европски проект што ќе го реализира во соработка со 12 партнери. -Станува збор за крупен проект насловен “Граѓански иновативни скулптури“ што ќе се реализира во следните три години, а вредноста на проектот ...

Read More »