Home / Tag Archives: Наташа

Tag Archives: Наташа

Јавна трибина за дигитализацијата во Битола

                    Денеска на Факултетот за информатички и комуникациски  технологии   во Битола се одржа петтата по ред јавна трибина посветена на дигитализацијата. На трибината говореа министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски  и градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска.  Свој ...

Read More »

Вонредна седница на Советот за воздухот во Битола

                             Градоначалничката  на Битола, Наташа Петровска ја прифати иницијативата на опозицијата за свикување на вонредна седница на Советот, која ќе биде посветена на аерозагдувањето на воздухот во  Битола.            По енормното загадување на воздухот во Битола,  политичките партии во ...

Read More »

Недолични потсмевања на градоначалничката Петровска со битолчани

           Во врска со изјавата на градоначалничката на Битола, Наташа Петровска за тоа дека за  отворањето на Офицерскиот дом ќе се служи специјалитет „Тикварница “ реагираше локалниот лидер на ВМРО ДПМНЕ, Иванчо Тошевски. Во соопштението испратено до нашата редакција ...

Read More »

Нови три занимални отворени во детските градинки во Битола

                    Во три од постоечките девет градинки во рамките на ЈОУДГ „Естреја Овадија Мара“ во Битола  почнaa со работа дополнителни занимални, кои на почеток ќе згрижуваат 75 нови деца.  Во присуство на градоначалничката на Битола  Наташа Петровска, претседателот на Советот, ...

Read More »

Над 320.000 евра за колекторскиот систем во Потпелистерието

Изведбата на колекторскиот систем за собирање на отпадните води од Потпелистерието годинава се реализира со значително зголемена динамика наизведба. Екипите на КЈП „Нискоградба“ веќе работат на потегот кај црквата „Св. Богородица“ во селото Трново, со што се заокружува една целина ...

Read More »

Чествувања за Илинден во Битола

Со полагање цвеќе пред споменикот на Илинден во храмот на црквата Св. Недела во Битола, започна чествувањето на големиот македонски празник Илинден.Претставници од Советот на Општина Битола  положија цвеќе во име на градоначалникот Наташа Петровска, која денес присуствуваше на свечената ...

Read More »

За легализацијата на ”Копанки” гласаа и советниците на СДСМ кога беа опозиција

                         Во врска со донесеното решение издадено од Општина Битола, а потпишано од градоначалничката Наташа Петровска со кое се одзема правото на сопственост на ПСК Пелистер врз планинарскиот дом Копанки со реакција се јавија од ВМРО ДПМНЕ Битола Донесеното ...

Read More »

Градоначалничката Петровска во САД

Битолската градоначалничка Наташа Петровска денеска рано изутрина на покана на Амбасадата на САД во Скопје, замина во посета на САД, каде ќе престојува до 19 јули. Петровска во САД ќе биде гостин на американскиот Стејт департмент. Според информациите од локалната ...

Read More »

Градоначалничката Петровска во обиколка на детските градинки

Градоначалничката Наташа Петровска и денес на терен го продолжи увидот во реконструктивните зафати во битолските градинки, со цел да се видат реализираните проекти и активности, за кои се издвоени средства од буџетот на Општина Битола, но и за тоа како ...

Read More »

Битола доби нов Полигон за полагање возачки испити

По речиси пет години пауза Битола конечно доби нов Полигон за полагање возачки испити. Полигонот, кој е изграден на патот кај Оризари  свечено ке биде отворен утре,  понеделник, на 31 декември, во 10 часот,  кога на истиот ќе полагаат првите ...

Read More »
error: Content is protected !!